مطالب

آزادراه شیراز- اصفهان، چند گام تا بهره‌برداری


آزادراه شیراز به اصفهان که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۹ آغاز شد ، و از آن به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های آزادراهی کشور یاد می‌شود امروز با …
آزادراه شیراز- اصفهان، چند گام تا بهره‌برداری

آزادراه شیراز به اصفهان که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۹ آغاز شد ، و از آن به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های آزادراهی کشور یاد می‌شود امروز با اهتمام ویژه دولتمردان در چند قدمی افتتاح و بهره برداری قرار گرفته است.

تامین اعتبار و تکمیل این اَبَر پروژه در سفر نخست رئیس جمهور به استان فارس (مهرماه ۱۴۰۰) مطرح و مصوب شد و به دنبال آن و با پیگیری شبانه روزی مسئولان در سطح استانی و ملی، این آزادراه امروز در آستانه افتتاح قرار گرفته و بنا است همزمان با سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به فارس زیربار ترافیک برود.

مسیر فعلی شیراز به سمت اصفهان ۴۸۵ کیلومتر و مدت زمان سفر نیز حدود ۶ ساعت به طول می‌انجامد که با افتتاح آزادراه شیراز- اصفهان، طول مسیر ۱۳۰ کیلومتر کوتاهتر شده و نزدیک به ۲ ساعت از زمان سفر نیز کاسته می‌شود.

آزادراه شیراز – اصفهان با رعایت کامل ضوابط ایمنی افتتاح می شود

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس، امروز (شنبه) هشتم مهرماه ۱۴۰۲ در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه آزادراه شیراز – اصفهان گفت: فاز نخست پروژه آزادراه شیراز – اصفهان شامل قطعه یک تا ۶ به طول حدود ۲۱۱ کیلومتر با رعایت کامل ضوابط ایمنی و استانداردهای لازم افتتاح می‌شود.

امیر حسین جمشیدی افزود: تمام علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی، خط کشی ها و همچنین محورهای دسترسی به آزادراه در زمان افتتاح این پروژه تکمیل خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین این پروژه در زمان افتتاح در ۸۵ درصد مسیر از پوشش مخابراتی شامل ارتباط تلفن همراه و اینترنت برخوردار خواهد بود.

او اظهار کرد: در بحث ایجاد مراکز خدمات بین راهی نیز هم اینک و با پیگیری های انجام شد یک مرکز آماده افتتاح است و یک مرکز دیگر نیز حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ظرف ۲ تا سه ماه آتی آماده بهره برداری خواهد شد.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس گفت: علاوه بر این به زودی ۲ ایستگاه پلیس نیز که هم اینک پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی دارد را با هماهنگی پلیس راه افتتاح خواهیم کرد.

عجله‌ای در کار نیست

جمشیدی افزود: بر خلاف دغدغه های مطرح شده، این پروژه بنا نیست که با عجله و بدون رعایت جوانب ایمنی افتتاح شود و با توجه به سرمایه گذاری بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی صورت گرفته در این پروژه و همچنین تاثیراتی که در کاهش زمان سفر، تقویت گردشگری، کاهش مصرف سوخت و از همه مهمتر کاهش حوادث و تصادفات جاده‌ای و تلفات و خسارت های ناشی از آن دارد، افتتاح این پروژه در دستور کار قرار دارد.

وی، در خصوص آخرین وضعیت قطعه هفت این پروژه نیز گفت: این قطعه نیز که جزو فاز دوم پروژه محسوب می شود و محور تنگ خیاره تا محور شیراز سپیدان را به هم وصل می‌کند، تا پایان امسال یا اوایل سال آتی افتتاح خواهد شد.

او اظهار کرد: با توجه به عدم تکمیل زیرگذر گویم و دغدغه انتقال کل ترافیک آزادراه به محور شیراز – سپیدان، برای جلوگیری از شکل گیری چنین ترافیکی سه راهکار اندیشیده شد که در گام نخست اداره کل راه و شهرسازی پروژه‌ای شامل بهسازی و ۲ بانده کردن محور تنگ خیاره به لپویی را تعریف کرد که با اجرای آن بخشی از ترافیک از این محور بعد از تنگ خیاره به لپویی و از آنجا به محور فعلی شیراز – اصفهان منتقل می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس افزود: همچنین در گام دوم امیدواریم که ظرف ۲ ماه آتی و با افتتاح زیرگذر گویم، شاهد عبور ترافیک از این زیرگذر نیز باشیم.

جمشیدی افزود: آن دسته از شهروندان و کاربران جاده‌ای نیز که قصد ورود به آزادراه از سمت شیراز را دارند می‌توانند از شهر صدرا و قبل از دوکوهک و فاز دوم شهر صدرا به آزادراه وارد شوند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید