مطالب

اثر آتش بس جنگ حماس-اسرائیل بر بازار طلا و سکه ایران


به عقیده معامله‌گران بازار فعلا دست فروشنده‌ است و هرچقدر به آخر ماه نزدیک بشویم به خاطر کمبود نقدینگی در بازار …
اثر آتش بس جنگ حماس-اسرائیل بر بازار طلا و سکه ایران

اکوایران: به عقیده معامله‌گران بازار فعلا دست فروشنده‌ است و هرچقدر به آخر ماه نزدیک بشویم به خاطر کمبود نقدینگی در بازار، وضعیت بلوکه بیشتر خواهد شد.

توصیه به معامله گران

البته این گزاره با یک توصیه همراه است: آن‌ها می‌گویند فروشنده حواسش را جمع کند چرا که در چارت داریم به انتهای موج نزدیک می‌شویم. به عقیده آن‌ها هرات محدوده فعلی را مثل سیریش چسبیده ولی طلای آبشده و سکه می‌توانند به خاطر شرایط بلوکه و نگاه خراب معامله‌گران به انس طلا، کاهش بدهند اما با این نکته که اعداد پایین واگرایی مثبت مخفی دارند و آن‌جا اشباع فروش شکل می‌گیرد. 

با این تفاسیر قیمت طلای آبشده در معاملات یکشنبه زیر مرز حمایت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بازگشایی کرد. قیمت سکه در ۲۹ میلیون تومان شروع به کار کرد و با کاهش کانال ۲۹ میلیونی را از دست داد.

قیمت در بازار سکه تا ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پایین رفت اما در ۲۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بسته شد که نشان دهنده وابستگی سکه به کانال ۲۹ میلیون است. قیمت دلار هرات مثل چند روز گذشته در ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان شروع به کار کرد و بعد از نرخ‌دهی درهم و افزایشش به ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان، دلار هم با دو پله صعود تا ۵۱ هزار و ۳۵۰ تومان رفت اما آنقدر بازار بی‌جان بود و محدوده‌‌اش مشخص که همه آن‌جا فروشنده شدند. در نهایت قیمت دلار هرات در ۵۱ هزار و ۱۵۰ تومان به کار خود پایان داد. بازار ارز هرات در پشت خط با کاهش تا مرز کف ۵۱ هزار تومان هم رفت اما دوباره به حوالی نرخ بسته شده برگشت.

نگاه بازار به جنگ نیم‌نگاه شد

با اینکه همچنان مهمترین اتفاق در بازار ارز اخبار جنگ است اما از آن‌جایی که اتفاق جدید حاصل نشده انگار بازار هم نگاه مطلقش را از آن برداشته است. بعضی ها می‌گویند نگاه بازار به جنگ نیم نگاه شده است.

 در روز یکشنبه یک خبر به بازار آمد مبنی بر اینکه آکسیوس از طرح پیشنهادی برای مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس خبر داده است. اما رویترز مدعی شده حماس مذاکرات تبادل اسرا با اسرائیل را متوقف کرده. 

چرا آتش‌بس و تبادل اسرا برای بازار داخل مهم است؟

به عقیده معامله‌گران با این اتفاق قطعا قیمت انس طلا به کف کانال ۱۹۰۰ دلاری حرکت می‌کند و این نزول انس می‌تواند موجب کاهش سکه و طلای آبشده داخل بشود.

از نظر تحلیل‌گران فنی قیمت طلای آبشده می‌تواند با کاهش به سمت محدوده حمایتی خود یعنی ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برود که اگر زیر عدد تثبیت دهد در حوالی ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم یک گپ دارد و ان‌جا می‌تواند آن را پر کند. اما آن چیزی که جلوی کاهش طلا را می‌گیرد واگرایی مثبت و اشباع فروش است. به عقیده معامله‌گران این واگرایی می‌تواند تمام فروش‌ها را ببندد و آن‌جا می‌بینیم که کلی آدم جا مانده‌ از بازار داریم. 

یک پیش‌بینی از قیمت در بازار ارز و سکه هست که می‌گوید طی چهار هفته گذشته بازار در روز دوشنبه کاهشی بوده و این دوشنبه هم این روند می‌تواند تکرار شود. البته که بازار ملزم به تکرار روند نیست.

بازار دو نکته داشت. یک اینکه با وجود شل بودن بازار آزاد قیمت دلار و یورو در بازار رسمی افزایشی شد. قیمت دلار با افزایش جزئی به ۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و قیمت یورو هم با رشد ۲۰۰ تومانی در ۴۴ هزار و ۳۰۰ تومان بسته شد.

نکته دوم بازار این است که گفته می‌شود بازار ارز و طلای اراک انتظامی شده و ۶ نفر را دستگیر کردند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید