مطالب

اجرای ۵ ابرپروژه انتقال آب دریا در ایران


سخنگوی صنعت آب کشور گفت: پنج ابرپروژه انتقال آب دریا در دولت سیزدهم در حال اجراست. به گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران …
اجرای 5 ابرپروژه انتقال آب دریا در ایران

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: پنج ابرپروژه انتقال آب دریا در دولت سیزدهم در حال اجراست. به گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، عیسی بزرگ‌‌‌زاده، افزود: این طرح‌‌‌ها به‌‌‌صورت مشترک بین وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر بخش‌‌‌های حاکمیت و بخش‌‌‌های خصوصی کشور اجرا می‌شود. وی ادامه ‌‌‌داد: یکی از این طرح‌‌‌ها، انتقال آب از خلیج‌‌‌فارس است که از استان‌‌‌های کرمان، یزد و در بخشی از مسیر از استان هرمزگان نیز عبور می‌کند و اکنون در مرحله بهره‌‌‌برداری است.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان‌‌‌کرد: چهار طرح دیگر انتقال آب دریا نیز در این دولت با قدرت جلو می‌رود و شامل انتقال آب به اصفهان از منطقه سیریک، کریدور شرقی به‌‌‌منظور انتقال آب از چابهار به سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی و خراسان‌رضوی، خط انتقال آب به هرمزگان، کرمان و یزد و همچنین خط انتقال آب به استان فارس است. بزرگ‌‌‌زاده با تاکید بر اینکه دولت بیش از ۸میلیارد دلار برای این طرح‌‌‌ها تامین مالی کرده است، گفت: تامین مالی در بخش شرب توسط دولت انجام می‌شود. در بخش صنایع نیز شرکت‌های غیردولتی و صنایع بزرگ، پرآب‌بر و سودده سرمایه‌گذاری کرده‌‌‌اند.

وی به برگزاری نخستین نشست گفت‌‌‌وگوهای آبی اشاره کرد و ضمن تشریح اهداف برگزاری نخستین نشست از مجموعه «گفت‌‌‌وگوهای آبی» افزود: افزایش جمعیت و افزایش مصرف آب، استفاده بهینه از این نعمت خدادادی را برای کشور ما به ضرورت تبدیل کرده است. سخنگوی صنعت آب اضافه‌‌‌کرد: بر همین اساس و به‌‌‌منظور یافتن راه‌‌‌حل‌‌‌های بهتر و برای اینکه طرح‌‌‌های وزارت نیرو را در معرض نقد و ارزیابی و بهبود قرار دهیم، نیاز به گفت‌‌‌وگو و تعامل با نخبگان داریم.

بزرگ‌‌‌زاده با اشاره به ‌‌‌ضرورت برپایی نشست گفت‌‌‌وگوهای آبی گفت: این پروژه‌‌‌ها به‌‌‌طور دائم می‌‌‌توانند بهبود پیدا کرده و اصلاح شوند. بنابراین به دنبال این هستیم که گفت‌‌‌وگوی عمیقی میان مولفان طرح، صاحب‌‌‌نظران و منتقدان برقرار کنیم و این طرح‌‌‌ها را در معرض نقد اندیشمندان قرار دهیم. وی ادامه‌‌‌داد: در این نشست‌‌‌ها از مشاوران و مولفان طرح‌‌‌های انتقال آب دریا و از اساتید دانشگاه و سمن‌‌‌های محیط‌زیستی نیز دعوت شده تا در فضایی تخصصی به بحث و گفت‌‌‌وگو بپردازند که براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، نتیجه آن به اطلاع مردم و نخبگان نیز خواهد رسید.

سخنگوی صنعت آب، درباره حمایت قانون‌گذار از اجرای طرح‌‌‌های انتقال آب از دریا گفت: قانون انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در اسفند ۱۴۰۰ تصویب شده و مبنای کار قرار گرفته است.

بزرگ‌‌‌زاده ادامه‌‌‌داد: همچنین قانون بند «ع» تبصره ۸ که مورد تاکید برنامه هفتم نیز بوده، مربوط به بازتخصیص صنایع است که صنایع بزرگ و پرآب‌بر را ملزم کرده تا از آب‌‌‌های غیرمتعارف شامل پساب و آب دریا استفاده کنند و به این طریق کمک شود تا فشار بارگذاری آب روی منابع آب کم شده و آب آزادشده به کمک تامین شرب و محیط‌‌‌زیست بیاید.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید