مطالب

بازار ارز آماده یک ریزش سنگین؟


روز گذشته بازارها بر مدار کاهش بودند. بازار ارز ۱۱ روز است که نرخ دلار هرات را ندارد و تقریبا می‌توان گفت این دلار سلیمانیه‌ است که این روزها …
بازار ارز آماده یک ریزش سنگین؟

اکوایران: روز گذشته بازارها بر مدار کاهش بودند. بازار ارز ۱۱ روز است که نرخ دلار هرات را ندارد و تقریبا می‌توان گفت این دلار سلیمانیه‌ است که این روزها جولان می‌دهد.

قیمت دلار سلیمانیه در روز دوشنبه با گپ منفی ۲۵۰ تومانی در ۵۰ هزار تومان باز شد و طی معاملات روزانه تا ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان پایین رفت اما در این ناحیه حمایت شد. بازار ارز سلیمانیه در نهایت، حوالی ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان بسته شد.

قیمت درهم امارات در ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بازگشایی شد و با کاهش به ۱۳ هزار و ۸۲۰ تومان رسید. با این قیمت درهم، دلار ۵۰ هزار و ۷۲۰ تومان برآورد می‌شود. قیمت تتر با کاهش ۶۰۰ تومانی از ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد. از بازار ارز هرات هم هر از چندی نرخ پشت خطی می‌آمد که حوالی ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود.

چهار دلیل برای کاهش قیمت دلار

معامله‌گران هرات معتقدند بازار بخاطر چهار دلیل بر مدار کاهش است. بلوکه، تزریق، بسته بودن اتاق‌های معاملاتی هرات و چپ‌زنی سلیمانیه. آن‌ها بر این اساس که نرخ دلار سلیمانیه زیر دلار هرات رفته می‌گویند که در نبود هرات، سلیمانیه چپ‌زن لیدر بازار ارز شده است.

بازار سکه و طلا هم مثل دلار بر مدار کاهش بودند. معامله‌گران می‌گویند علاوه بر اینکه دلار در کاهش سکه و طلا اثرگذار بوده، متغیر دیگر آن یعنی انس طلا هم در روز دوشنبه برخلاف نظر بسیاری از معامله‌گران کاهشی بود. قیمت سکه با کاهش به ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. قیمت خرید سکه هم حوالی ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، فعالان این بازار از این نزدیکی نرخ خرید و فروش می‌گفتند، که نشان می‌دهد که کمتر کسی به کاهش بیشتر فکر می‌کند. قیمت طلای آبشده هم با کاهش به حوالی حمایت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

افزایش ذخایر ارزی ایران

صبح دوشنبه یک خبر به بازار مخابره شد که در رابطه با ذخایر ارزی ایران بود. صندوق بین‌المللی پول از افزایش ذخایر ارزی در دسترس ایران به بیش از ۲۱ میلیارد دلار در سال جاری میلادی خبر داد.

درحالی که تحلیل‌گران کیتکو برای این هفته قیمت اونس‌ را افزایشی پیش‌بینی کرده بودند، معامله‌گران داخلی معتقدند قیمت انس تا زمانیکه زیر ۱۹۳۰ دلار باشد برمدار کاهش است. آن‌ها می‌گویند آخر ماه است و پول در بازار کم، بازار هم بلوکه‌ است، انس طلا شروع به کاهش کند قیمت طلا و سکه هم از این سطوح پایین‌تر می‌روند.

در مقابل گروهی از معامله‌گران می‌گویند فعالان بازار نمی‌گذارند قیمت سکه زیر ۲۸ میلیون تومان بیاید و این سیگنال را از فاصله کم خرید و فروش سکه دریافت کردند. همچنین آن‌ها معتقدند در چارت آبشده یک گپ در همین حوالی ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ایجاد شده بود که الان کم کم درحال پر شدن است و بعد از آن بازار به صعود برمی‌گردد. 

تحلیل‌گران فنی بازار ارز هم معتقدند با توجه به آخر برج بودن، قیمت دلار هرات نهایت کاهشش می‌تواند تا حمایت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان باشد.

در بازار شایعه شده یک عامل که باعث شده قیمت طلا و سکه پایین بیاید به خودروهای وارداتی مربوط می‌شود. آن‌ها می‌گفتند فروشنده طلا در بازار زیاد شده تا برای خودروها ثبت نام کنند. اما طبق اطلاعات اکوایران از بازار طلا و سکه، فروشنده زیاد در بازار نبوده و مثل روزهای دیگر است. هم اینکه معامله‌گران می‌گویند ثبت‌نام خودروهای وارداتی از قبل انجام شده و جدید نیست.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید