مطالب

بالاخره طولانی‌ترین آزادراه کشور افتتاح شد


آزادراه شیراز- اصفهان روز پنج‌شنبه پس از ۱۳ سال باحضور رئیس‌جمهور افتتاح شد. از این آزادراه که «شاهچراغ» نام‌گذاری شده است، به‌عنوان طولانی‌ …
بالاخره طولانی‌ترین آزادراه کشور افتتاح شد

آزادراه شیراز- اصفهان روز پنج‌شنبه پس از ۱۳ سال باحضور رئیس‌جمهور افتتاح شد. از این آزادراه که «شاهچراغ» نام‌گذاری شده است، به‌عنوان طولانی‌ترین آزادراه کشور که به‌صورت ممتد به طول ۲۱۲کیلومتر زیر بار ترافیک رفته است، یاد می‌شود. تاکنون ۶قطعه از ۸قطعه این آزادراه ۳۷۰کیلومتری به بهره‌برداری رسیده است. با افتتاح این پروژه زمان سفر از شیراز به اصفهان و به تبع آن به مناطق مرکزی کشور بیش از دوساعت کاهش خواهد یافت.

همزمان با سفر روز پنج‌شنبه رئیس‌جمهور به استان فارس، آزادراه شیراز-اصفهان به نام «آزادراه شاهچراغ» پس از ۱۳ سال افتتاح شد. آزادراه شیراز-اصفهان سال ۸۹ در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد کلنگ‌زنی شد، اما به دلیل آنچه کمبود اعتبارات بیان شده تکمیل آن متوقف مانده بود‌. سرانجام روز پنج‌شنبه ۲۱۲کیلومتر از این جاده ۳۷۰کیلومتری (آزادراه شیراز- ایزدخواست) همزمان با سفر دو روزه ابراهیم رئیسی به فارس به‌طور کامل افتتاح  شد.

به گزارش «ایسنا»، با افتتاح این پروژه زمان سفر از شیراز به اصفهان و به تبع آن به مناطق مرکزی کشور بیش از دو ساعت کاهش خواهد یافت و مردم استان‌های هرمزگان و بوشهر نیز از آن بهره‌مند خواهند شد. برای این پروژه آزادراهی تاکنون مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان (به ارزش روز) هزینه شده است.  از آزادراه شیراز-اصفهان، به عنوان طولانی‌ترین آزادراه کشور که به صورت ممتد و به طول ۲۱۲ کیلومتر زیر بار ترافیکی رفته یاد می‌شود که تاکنون ۶قطعه از ۸ قطعه این آزادراه به بهره‌برداری رسیده است. به گزارش تابناک، قطعه هفتم با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد همراه است و هنوز عملیات اجرایی قطعه ۸ آغاز نشده است. آزادراه شیراز- ایزدخواست به طول ۲۱۲ کیلومتر به عنوان بخشی از آزادراه شیراز-اصفهان در ۴ خط عبوری شامل دو خط رفت و دو خط برگشت توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با مشارکت سرمایه‌گذاران تکمیل شده است.

به گزارش تسنیم، آزادراه شیراز- اصفهان به دو قسمت تقسیم شده است که یک قسمت آن از شیراز تا ایزدخواست و قسمت دیگر آن از ایزدخواست تا اصفهان است. عملیات اجرایی آزادراه شیراز – ایزدخواست به طول ۲۲۵ کیلومتر در ۷ قطعه برنامه‌ریزی شده که قطعات یک، دو و سه آن به طول ۱۰۷ کیلومتر حدفاصل شهرهای سده تا ایزدخواست از مناطق سد ایزدخواست، کوه مروارید، روستای خسرو شیرین و رودخانه سفید می‌گذرد.  همچنین قطعات چهار، پنج، شش و هفت به طول ۱۱۸ کیلومتر حدفاصل شهرهای سده تا شیراز از مناطق تنگ براق، دشت کامفیروز، تنگ بستانک و تنگ خیاره گذشته و به بزرگراه شیراز – سپیدان متصل می‌شود. افتتاح بیمارستان ۶۴ تخت‌خوابی شهدای رستم، بازدید از طرح‌های در حال ساخت نهضت ملی مسکن در شهر «صدرا»ی شیراز و واگذاری ۱۰ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی و بهره‌برداری رسمی از طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب شیراز از سد درودزن، ‌از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه رئیس‌جمهور به استان فارس بود.  

ابراهیم رئیسی روز پنج‌شنبه در مراسم افتتاح رسمی ۶قطعه از آزادراه شیراز-اصفهان، تکمیل این بخش از این آزادراه را کاری افتخارآمیز در جهت رفاه مردم و تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی کشور دانست و اظهار کرد: احداث این مسیر سهم مهمی در تکمیل مسیر شمال-جنوب و دریا به دریا دارد و کار فنی که در جریان احداث آن انجام شده شایسته قدردانی است و باید از دست‌اندرکاران این پروژه تشکر کنم. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور با تشریح مزایای احداث این آزادراه از جمله در زمینه کوتاه شدن زمان سفر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ارتقای بهره‌وری افزود: بخش بعدی این آزادراه در حدفاصل شیراز تا بوشهر نیز باید با سرعت اجرا شود تا این کریدور به شکل تکمیل و مورد استفاده قرار گیرد. رئیسی با بیان اینکه قطعه افتتاح شده بحق به نام «شاهچراغ» نام‌گذاری می‌شود که چراغ راه ما هستند، گفت: احداث این آزادراه کاری ماندگار برای کشور و نماد نوآوری، خلاقیت و تلاش‌های مهندسین توانمند کشور است.

حافظ؛ بهترین نماد

رئیسی پنج‌شنبه شب نیز در مراسم بزرگداشت یادروز حافظ که در جوار آرامگاه وی برگزار شد، حافظ را بهترین نماد پیوند ایرانیان با اسلام دانست و گفت: حافظ با تمام جان و وجود، عشق به اسلام و مبانی ارزش‌های اسلامی داشت و این تقابل بین ایران و اسلام را از بین برد. به گزارش «ایسنا»، رئیسی از راویان حافظ خواست تا علاوه بر موارد شناسنامه‌ای حافظ به شخصیت و اندوخته‌ها و میراثی که برای ما به جا گذاشته توجه کنند و سپس ادامه داد: باید به‌روز و بهنگام، نسبت به مسائلی که امروز جامعه اسلامی با آن درگیر است، اشعار حافظ را بخوانیم. به گزارش خبرآنلاین، رئیس‌جمهور همچنین گفت: شیراز هم تخت‌جمشید دارد، هم حافظ و هم در قله شاهچراغ را دارد، همزیستی این سه در تمام طول تاریخ به‌گونه‌ای بوده که کسی نمی‌تواند بین آنها تقابل تعریف کند.

بخش دیگری از برنامه‌های این سفر دیدار رئیسی با جمعی از خانواده شهدا و جانبازان حوادث تروریستی حرم شاهچراغ بود‌. رئیس‌جمهور در این دیدار جنایات تروریسم تکفیری را امتداد تاریخی دشمنی دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام با اهل ایمان عنوان کرد و افزود: امروز کسانی که ادعای حقوق بشر و آزادی بیان آنها گوش فلک را کر‌ کرده باید پاسخگو باشند که چگونه گروهک‌های تروریستی دست نشانده و ماموریت یافته آنها انسان‌های مومن را صرفا به جرم خداپرستی مورد هجوم قرار می‌دهند.  رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در سفر به استان فارس در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها، موسسات و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در دانشگاه شیراز نیز با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان وزارت علوم، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد و‌… نباید ابایی در مقابل طرح نظرات مخالف داشته باشند، افزود: قبل از تبدیل مصوبات شورای انقلاب فرهنگی به تصمیم، اخذ نظرات جامعه فرهنگی و اساتید و دانشجویان بر غنای مصوبات فرهنگی کمک می‌کند.

 عبور ۲۳ استان از بحران اشتغال

رئیسی روز گذشته به مردم شهرستان رستم نیز گفت: امروز اگر مسوولی از رنج مردم، رنج نکشد، جایش در این دولت نیست. وی گفت: به تمام همکاران خود می‌گوییم با نگاه تحولی به مسائل و مشکلات و خواسته‌های مردم و اقشار مختلف اجتماعی در جهت رفع آنان گام بردارند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه حدود یک میلیون و ۵۰۰هزار مسکن در کشور در حال ساخت است، افزود: دولت‌های گذشته بر ساخت ۲۴۰ هزار مسکن مهر متعهد شده بودند که تا امروز در دولت سیزدهم ۱۰۰هزار مسکن در حال ساخت است.

وی با تصریح اینکه در ابتدای دولت تعهد کردیم که در کشور سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم و این موضوع در دستور کار قرار دارد، گفت: برخی از شهرها در جذب نیروی کارگر مشکل دارند، اما ۲۳استان کشور از مساله اشتغال بحرانی عبور کردند. رئیسی همچنین با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به غزه گفت: با ویران کردن غزه، مساله فلسطین به پایان نمی‌رسد، مردم فلسطین به همراه مردم جهان گریبان شما را خواهند گرفت، زیرا دفاع از غزه را وظیفه خود می‌دانیم.

مسکن جوانان را با اولویت دنبال می‌کنیم

همچنین رئیسی روز گذشته در آیین واگذاری زمین برای توسعه طرح نهضت ملی مسکن در سلطان‌آباد شیراز، از تحویل زمین برای ساخت مسکن در سطح گسترده‌‌ خبر داد و گفت: تامین مسکن جوانان را با اولویت دنبال می‌کنیم. رئیسی با بیان اینکه ۳۰ هزار قطعه زمین نیز برای ساخت مسکن به متقاضیان واگذار می‌شود، گفت: با همت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌ها تلاش می‌شود تا واحدهای نیمه تمام فارس را تا نیمه نخست سال آینده تکمیل و واگذار کنیم و طرح نهضت ملی مسکن را به گونه‌ای دنبال کنیم که بخش مهمی از نیاز مردم برطرف شود.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید