مطالب

بورس تهران در اولین روز کاری هفته


بورس اوراق بهادار تهران امروز در پایان معاملات با از دست دادن ۲۸۵۱ واحد شاخص کل به رقم ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۳۶۱ واحد رسید. همچنین …
بورس تهران در اولین روز کاری هفته

بورس اوراق بهادار تهران امروز در پایان معاملات با از دست دادن ۲۸۵۱ واحد شاخص کل به رقم ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۳۶۱ واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با ۱۰ واحد کاهش به رقم ۷۲۱ هزار و ۷۸۹ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران که ناشی از ارزش روز ۶۰۰ شرکت بورسی است، به بیش از ۷ میلیون و ۴۳۹ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۸٫۶ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۹۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۴۲۹۹ میلیارد تومان دادوستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند، اما میزان کاهش شاخص‌ها زیر یک درصد بود. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته معاملاتی ۱۳ صدم درصد کاهش یافتند، اما این دو شاخص با معیار هموزن نسبت به روز معاملاتی قبل تغییری نداشتند.

شاخص آزاد شناور با ۱۶ صدم درصد کاهش همراه شد. شاخص بازار اول بورس ۲۴ صدم درصد افت کرد. شاخص بازار دوم بورس یک صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای کشتیرانی و شستا بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، گل گهر و پالایشگاه تهران بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته است.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز ۳۱ واحد کاهش یافته و به رقم ۲۶ هزار و ۱۸۷ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۳۳ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۶۰ هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۲٫۸ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۷۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۵۲۸۵ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای ایران خودرو دیزل، فولاد هرمزگان جنوب و بهمن دیزل بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای آریا ساسول، مالی سپهر صادرات، صبا تامین و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

امروز شاخص کل فرابورس و شاخص قیمت نسبت به روز قبل معاملاتی ۱۲ صدم درصد افت کردند، اما این دو شاخص با معیار هموزن به میزان یک دهم درصد تقویت شدند. شاخص بازار اول فرابورس ۵ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس ۱۴ صدم درصد افت کرد.

به گزارش فارس، بازار بورس از بازارهای شفاف است که شرکت‌ها و معامله‌گران حاضر در این بازار از شفافیت برخوردار هستند، بنابراین دولت می‌تواند مالیات واقعی از شرکت‌های بورسی و فرابورسی و همچنین فعالان بازار سرمایه دریافت کند. یکی از ویژگی‌های شرکت‌های بورسی و فرابورسی انجام مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه و منطقه قرار گرفتن است، در این زمینه اکثر شرکت‌های بورسی در راستای مسئولیت اجتماعی خود فعالیت‌های عام‌المنفعه مانند ساخت مدرسه و یا بیمارستان و درمانگاه و پارک و فضای سبز در شهرهای محل قرار گرفتن خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در دستورکار قرار می‌دهند.

در این زمینه امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه استثنایی ساریخانی در تهران تقاضای مدیر مدرسه کمک برای ساخت مجتمع فرهنگی و ورزشی در کنار این مدرسه استثنایی بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قول داد از محل مسئولیت اجتماعی شرکت‌های تامین اجتماعی بخشی از هزینه ساخت این مجتمع فرهنگی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کنار خیرین تقبل کند، به شرط اینکه ساخت ورزشگاه برای استفاده افراد مختلف قرار گیرد. بنابراین دولت با تشویق شرکت‌ها به حضور در بازار سرمایه علاوه بر افزایش استاندارد مدیریت و حاکمیت شرکتی می‌تواند مسئولیت اجتماعی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم از آنها طلب کند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید