مطالب

خانه در کجای تهران ارزان تر است؟


رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران در…
خانه در کجای تهران ارزان تر است؟

بانک مرکزی اعلام کرد: «رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان به ترتیب معادل  ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶-درصد بوده است.»

به گزارش تسنیم ، بانک مرکزی ضمن به‌روزرسانی گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سایت بانک مرکزی از دی‌ماه سال ۱۴۰۱ تا مهرماه ۱۴۰۲ اعلام کرد: «فشار‌های تورمی بازار مسکن از تیرماه سال‌جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده درخصوص افزایش عرضه مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است.»

بر این اساس، رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک‌مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان به ترتیب معادل  ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶-درصد بوده است.

در این گزارش تاکید شده: «تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت طی فصول اول و دوم سال جاری بوده است. در همین ارتباط در سه ماه نخست این سال متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر دارایی‌ها به‌ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه طلای طرح جدید و خودرو، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه شد.»

 در مجموع درخصوص تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فصل بهار سال ۱۴۰۲ می‌توان عنوان کرد تداوم رشد متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده و در عین حال، کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگی‌های بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

از تیرماه سال‌جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده درخصوص افزایش عرضه مسکن، از فشار‌های تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است.

مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان باشیم، به گونه‌ای که رشد مزبور در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل  ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶-درصد بوده است.    لازم به توضیح است که مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه سال ۱۴۰۲ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی مجددا با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است، در عین حال، حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان ۲۰درصد افزایش یافته است.

در مهرماه متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۷۶۰.۶میلیون ریال بود که حاکی از افزایش یک‌درصدی نسبت به ماه قبل است.

در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل ۱۴۸۹.۶میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۳۲۲.۸میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مهرماه امسال نشان‌دهنده رشد یکسان و معادل ۴.۲درصدی شاخص مزبور نسبت به ماه قبل است. رشد نقطه‌به‌نقطه شاخص مزبور در مهرماه سال‌جاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵۴.۷ و ۶۰.۸درصد است.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید