مطالب

دلیل بالا رفتن خرید دلار در بازار


به عقیده معامله‌گران بازار ارز و سکه بعد از حمایت در کف فنی افزایشی شد. معامله‌گران می‌گویند دیروز سه‌شنبه خریدار وارد بازار …
دلیل بالا رفتن خرید دلار در بازار

به عقیده معامله‌گران بازار ارز و سکه بعد از حمایت در کف فنی افزایشی شد. معامله‌گران می‌گویند دیروز سه‌شنبه خریدار وارد بازار شده است و قیمت‌ها افزایشی شدند.

قیمت دلار هرات با گپ مثبت در ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان شروع به کار کرد و بین ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان نوسان داد. این در حالی بود که قیمت دلار فردایی هرات تا ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان بالا رفت و فعلا در عبور از این مرز مقاومت ناکام مانده.

قیمت درهم با گپ مثبت ۱۱۰ تومانی در ۱۴ هزار و ۱۲۰ تومان بازگشایی کرد و در ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان بسته شد. با این نرخ درهم،‌ قیمت دلار ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان برآورد می‌شود. قیمت سکه در ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز کرد و با افزایش تا ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بالا رفت. سکه فردایی نیز در معاملات عصر وارد کانال ۳۱ میلیون شد. قیمت طلای آبشده هم با افزایش به ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

اخبار جنگ پررنگ شد

دیروز سه‌شنبه اخبار حاکی از شدت گرفتن جنگ غزه بود. همزمان با خبر رایزنی ایران و قطر برای ۵۲ زندانی از ۲۴۰ زندانی اسرائیلی در دست حماس، نیویورک‌تایمز مدعی شد حمله زمینی اسرائیل آغاز شد. البته در معاملات عصر این جو تنش با شدت گرفتن حملات یمن به اسرائیل بیشتر شد. 

با این حال که قیمت دلار با افزایش وارد کانال ۵۱ هزار تومان شد ایران اقتصادی یک گزارش زده با این تیتر: بانک مرکزی خونسرد، دلالان دلسرد. معامله‌گران با تجربه یک توصیه به بازارساز دارند و می‌گویند تزریق و مداخله در بازار فردایی، فشرده کردن فنر قیمت دلار است و فقط در کوتاه‌مدت جواب است. 

در روز سه‌شنبه پست همتی،‌رئیس کل اسبق بانک مرکزی در شبکه ایکس دست به دست می‌شد. همتی گفت تورم، بدترین و مخربترین نوع مالیات است که پس انداز را متوقف و سرمایه‌گذاری را دچار نخوت می‌کند. ‌هر چند یکی از دلایل و نه‌تنها دلیل تورم، شوک‌های منفی ارزی است، ولی تلاش برای تثبیت دستوری نرخ ارز، بدون خاموش کردن موتور تورم، موجب رانت، خروج بیشتر سرمایه و شوک مجدد ارزی می‌شود.

قیمت‌ها به مقاومت رسیدند

معامله‌گران فنی معتقدند با افزایش بازارها در روز سه‌شنبه قیمت‌ها به مقاومت رسیدند. اگر قیمت دلار در روز چهارشنبه بالای ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان تثبیت بدهد می‌تواند وارد کانال ۵۲ هزار تومان بشود. شرط لازم این اتفاق هم تثبیت درهم در بالای مرز ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان است. گروهی از معامله‌گران با اشاره به وضعیت بلوکه می‌گویند که این وضعیت در بازار پنجشنبه و جمعه وجود ندارد و احتمال افزایش در این روزها وجود دارد. 

نکته بازار ارز این است که برخی معامله‌گران می‌گفتند افزایش خریدار در بازار سه‌شنبه برای سفر به ترکیه و شرکت در کنسرت‌هاست./ اکوایرانمنبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید