مطالب

رکورد ارزش معاملات خرد در بورس شکسته شد


شاخص کل بورس پس از ۴۸ روز کاری و بیش از دو ماه دوباره به ارتفاع دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی رسید. آخرین بار در روز سوم مهرماه …
رکورد ارزش معاملات خرد در بورس شکسته شد

شاخص کل بورس پس از ۴۸ روز کاری و بیش از دو ماه دوباره به ارتفاع دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی رسید. آخرین بار در روز سوم مهرماه بود که شاخص در کانال ۲٫۱ میلیون واحد قرار داشت و پس از آن با تشدید نوسانات زیر این کانال قرار گرفت. اما با بهبود شرایط از هفته گذشته و به‌خصوص روزهای پایانی این هفته، دوباره روند صعودی به بازار بازگشت به‌طوری که در روز گذشته شاخص کل بورس تهران توانست از مرز دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد عبور کند.

در همین شرایط از روز چهارشنبه هفته گذشته، با افزایش امید در میان سهامداران حقیقی، ارزش معاملات خرد در بازار با عبور از مرز ۶‌ هزارمیلیارد تومان رکورد زد. این درحالی است که در روز دوازدهم آذرماه با افزایش دوهزارمیلیارد تومانی ارزش معاملات خرد بازار به بالای هشت‌هزارمیلیارد تومان رسید که بیشترین رقم از ابتدای تابستان سال‌جاری محسوب می‌شود. به گفته کارشناسان بازار، با ثبات ارزش معاملات خرد در این سطح می‌توان به روند سبز بازار امیدوار بود.  اجرای برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌های بزرگ بورسی و همچنین تداوم سیاست تثبیت اقتصادی ازسوی دولت، آینده‌ای روشن‌تر را در مقابل سهامداران و صنایع بورسی قرارداده است. دراین میان تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نیز از افت قابل‌توجه تورم تولیدکننده خبرمی دهد که نشان‌دهنده افت هزینه‌های تولیدکنندگان است که بخش عمده‌ای از آن‌ها در بازارسرمایه حضور دارند.

رشد ۳۳ هزار واحدی شاخص بورس تهران

براین اساس روز گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات با افزایش ۳۳ هزار و ۴۸۹ واحدی همراه شد. به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با رشد ۱٫۶ درصدی به رقم ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۱۸۵ واحد رسید. همه شاخص‌های بورس در روز یکشنبه سبز شدند، شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱٫۶ درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۳۸ صدم درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۱٫۵۸ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۲٫۱۸ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس معادل ۹۳ صدم درصد افزایش یافت. همچنین شاخص هموزن با افزایش ۲ هزار و ۷۳۳ واحدی به رقم ۷۳۱ هزار و ۴۴۴ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۳۷۱ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران دراین روز بیش از ۲۱٫۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۳۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۱۸۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همچنین؛ بالاترین رکورد ارزش معاملات خرد از ابتدای تابستان نیز به ثبت رسید و ارزش معاملات خرد (سهام و صندوق‌های سهامی) ۸۴۰۴ میلیارد تومان بود. در این روز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس ایران، شستا، توسعه معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری غدیر، مخابرات ایران و مپنا بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل با ۱۳۸ واحد افزایش به رقم ۲۵ هزار و ۷۳۰ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۴۶ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۳۹۸ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۶٫۱ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۳۰۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۶۰۱۵ میلیارد تومان دادوستد کردند. شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس معادل ۵۴ صدم درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۷ دهم درصد افزایش یافتند. شاخص بازار اول فرابورس ۴۸ صدم درصد و شاخص بازار دوم فرابورس ۵۶ صدم درصد افزایش یافتند. نمادهای آریاساسول، فولاد هرمزگان، ایران خودرو دیزل، پتروشیمی تندگویان، تجلی توسعه معادن و فلزات، پتروشیمی زاگرس و انتخاب الکترونیک بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.
 

۵۰۵ میلیارد تومان نقدینگی افراد حقیقی به بازار سهام تزریق شد

گفتنی است روزگذشته حجم معاملات سهام و حق تقدم ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون برگه سهم به ارزش معاملاتی ۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان ثبت شد. همچنین سرانه خرید افراد حقیقی ۳۲ میلیون تومان و سرانه فروش ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رقم خورد.

دراین روز ۵۰۵ میلیارد تومان نقدینگی افراد حقیقی به بازار سهام تزریق شد و ۷۱ درصد بازار و به عبارتی ۵۴۱ نماد در وضعیت مثبت به کار خود پایان دادند. دیروز فلزات اساسی شاهد بیشترین میزان ورود نقدینگی بود و بیشترین خروج نقدینگی به صنعت انبوه‌سازان اختصاص یافت.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید