مطالب

ریزش دسته جمعی در بازار سرمایه


بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با عقب‌نشینی ۰٫۸۱ درصد نسبت به روز …
ریزش دسته جمعی در بازار سرمایه

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با عقب‌نشینی ۰٫۸۱ درصد نسبت به روز معاملاتی قبل به رقم ۲ میلیون و ۵۲ هزار و ۸۸۵ واحد رسید.

همچنین شاخص هم‌وزن با کاهش ۶ هزار و ۷۱۰ واحد به رقم ۷۰۹ هزار و ۲۶۹ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۶٫۰۹ میلیارد سهام و حق تقدم در قالب ۳۴۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰٫۸۱ درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۰٫۹۴ درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور ۰٫۹۷ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۱٫۰۱ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰٫۶ درصد کاهش یافت.

نمادهای مهم بورسی که قبلا جز شاخص‌سازها بودند مانند پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران، مخابرات، پتروشیمی خلیج‌فارس،‌ایران‌خودرو و بانک تجارت به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز ۲۴۳ واحد کاهش یافته و به رقم ۲۵ هزار و ۶۸۴ واحد رسید.ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۴۵ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۴٫۳ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۰۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۲۵ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل فرابورس و شاخص قیمت نسبت به روز قبل معاملاتی ۰٫۹۴ درصد کاهش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن ۱٫۳۱ درصد کاهش یافتند، شاخص بازار اول فرابورس ۱٫۷۴ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس ایران ۰٫۶۵ درصد کاهش یافت.

نمادهای مالی سپهرصادرات، آریا ساسول، ایران‌خودرو دیزل، فولاد هرمزگان، بانک دی، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی تندگویان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه بازار سرمایه از محل‌های تأمین مالی برای شرکت‌ها به شمار می‌رود، امروز مدیرعامل فرابورس در مراسم راه‌اندازی بازار توافقی اعلام کرده است در سال جاری شرکت‌ها از طریق فرابورس بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی از طریق عرضه اولیه انجام داده‌اند، توجه به بازار سرمایه به منزله توجه به محل تأمین مالی شرکت‌ها از این بازار شفاف و رقابتی است.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید