مطالب

زیباترین کابین های آسانسور که تا حال ندیده اید


معمولا بسیار کم پیش می‌آید که زیبایی آسانسور در یک ساختمان، آن سازه را به مرکز توجه تبدیل کند؛ اما همیشه استثناهایی وجود دارند! در دنیا، برخی آسانسورهایی هستند که هدفی بیشتر از …
زیباترین کابین های آسانسور که تا حال ندیده اید

معمولا بسیار کم پیش می‌آید که زیبایی آسانسور در یک ساختمان، آن سازه را به مرکز توجه تبدیل کند؛ اما همیشه استثناهایی وجود دارند! در دنیا، برخی آسانسورهایی هستند که هدفی بیشتر از جابجایی افراد را بین طبقات مختلف ساختمان بر عهده دارند. بسیاری از این آسانسورها دارای طراحی‌های شگفت‌انگیزی هستند که علاوه بر کابین آسانسور، ممکن است جهت حرکت، سرعت و دیگر المان‌های آن آسانسور را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از این کابین آسانسورهای زیبا و منحصر به فرد در مناطق شهری قرار گرفته‌اند؛ در حالی که، تعدادی از آن‌ها نیز در دل طبیعت ساخته شده‌اند! شما با سوار شدن به این کابین‌های آسانسور، با مناظر شوکه کننده و بسیار خارق‌العاده‌ای از شهر و اقیانوس رو به رو خواهید شد. در بخش زیر، ۷ مورد از انواع زیباترین کابین آسانسور را معرفی کرده‌ایم. این کابین‌های آسانسور به حدی متنوع هستند که یکی از آن‌ها در بالای کوهستان‌های مرتفع ساخته شده است و دیگری، از طلا ساخته شده و سابقه راه‌اندازی آن به قرن ۱۹ باز می‌گردد.

زیباترین کابین آسانسور در دنیا

در بخش زیر، اسامی ۷ مورد از انواع زیباترین کابین آسانسور دنیا را نام برده‌ایم. همچنین، در ادامه به بررسی بیشتر هر یک پرداخته‌ایم تا شما بتوانید شناخت بهتر و بیشتری در رابطه با هر کدام از آن‌ها، داشته باشید:

  1. آسانسور لاسردا در برزیل
  2. آسانسور سانتا جاستا در پرتغال
  3. آسانسور بیلانگ در چین
  4. آسانسور هامتشوند سوئیس
  5. آسانسور Tauchgondeln دریای بالتیک
  6. آکوادوم در آلمان
  7. Skyview در سوئد

آسانسور لاسردا در برزیل

در شهر باهیا در کشور برزیل، سازه تاریخی وجود دارد که برای اولین بار در سال ۱۸۷۳ در این شهر، ساخته شد. این سازه، به عنوان اولین آسانسور تاریخ کشور برزیل شناخته می‌شود. آسانسور لاسردا، نوعی آسانسور هیدرولیک است که دارای ارتفاع ۲۳۶ فوت می‌باشد. قابلیت اصلی آسانسور لاسردا، در این است که؛ می‌تواند بخش‌های مرکزی شهر را به قسمت‌های تاریخی و بالای شهر متصل کند! در واقع، شما می‌توانید با سوار شدن به این کابین آسانسور، بین بخش‌های مذکور در این شهر جابجا شوید.

آسانسور لاسردا، در سال ۱۹۰۶ به سیستم الکتریسیته و برق مجهز شد و سپس در سال ۱۹۳۰، از نو بازسازی گشت. ظاهر منحصر به فرد و شگفت‌انگیز امروزی آسانسور لاسردا، مدیون بازسازی و تعمیراتی است که در همین سال صورت گرفت. اگر شما سوار کابین آسانسور لاسردا شوید و تا ۲۷ فوت بالای صخره بروید، می‌توانید منظره خارق‌العاده شهر را ببینید!

آسانسور سانتا جاستا در پرتغال

این آسانسور در قلب شهر لیسبون پرتغال قرار گرفته است و معمولا با عنوان آسانسور “کارمو” یا “Carmo” نیز شناخته می‌شود. آسانسور سانتا جاستا، سمبل و نمادی از گذشته صنعتی است که این شهر داشته است! در ساخت این آسانسور بیشتر از متریال آهن استفاده شده است. همچنین، ارتفاع آن ۱۴۸ فوت اعلام شده است.

پوشش آسانسور سانتا جاستا، از جنس چوب است در حالی که، برخی از اتصالات در ساختار این آسانسور، از جنس فلز برنج ساخته شده‌اند. شما با سوار شدن به یکی از زیباترین کابین های آسانسور در شهر لیسبون، می‌توانید به ارتفاعات بروید و منظره‌ای منحصر به فرد از این شهر تاریخی را تماشا کنید!

آسانسور بیلانگ در چین

این آسانسور، علاوه بر اینکه یکی از انواع زیباترین کابین آسانسور در جهان محسوب می‌شود، به عنوان بلندترین و مرتفع‌ترین آسانسور دنیا نیز شناخته می‌شود که ۱۰۷۰ فوت ارتفاع دارد! آسانسور بیلانگ، در منطقه Hunan چین واقع شده و در نزدیکی  صخره Zhangjiajie ساخته شده است. ویژگی‌های منحصر به فرد آسانسور بیلانگ، سبب شده‌اند تا مردم کشور چین به آن لقب “آسانسور صد اژدها” را بدهند.

یکی دیگر از جالب‌ترین مشخصه‌های این آسانسور، این است که؛ کابین آن تماما از شیشه ساخته شده و می‌تواند از اولین طبقه تا بیشترین ارتفاع را در کمتر از ۲ دقیقه طی کند. آسانسور بیلانگ در ۵ سال ساخته شد و بیش از ۲۰ میلیون دلار هزینه را به همراه داشت!

آسانسور هامتشوند سوئیس

این آسانسور منحصر به فرد و زیبا، در آلپ سوئیس واقع شده است. مسافرانی که سوار بر این آسانسور می‌شوند، می‌توانند به ارتفاعات کوهستان‌ها بروند و از تماشای مناظر شگفت‌انگیز طبیعت این سرزمین لذت ببرند! آسانسور هامتشوند می‌تواند تا ارتفاع ۵۰۰ فوت بالا برود. این آسانسور، برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ ساخته شد.

از آن زمان تاکنون، ۲ مرتبه اقدام به بازسازی این آسانسور کرده‌اند تا سرعت کابین آن را افزایش دهند. جالب است بدانید که؛ آسانسور هامتشوند سوئیس، به عنوان بلندترین آسانسور در سراسر اروپا محسوب می‌شود. جهت ساخت آسانسور هامتشوند، حدود ۱۴٫۸ میلیون دلار هزینه صرف شده است. علاوه بر تمامی این موارد، در پائین این آسانسور، چهارمین رودخانه وسیع و بزرگ سوئیس، که “Lucerne” نام دارد، واقع شده است.

آسانسور Tauchgondeln دریای بالتیک

این آسانسور که گاها با عنوان “Dive Gondolas” نیز شناخته می‌شود، در واقع از ۴ آسانسور مجزا تشکیل شده است که هر کدام نزدیک به ۵۰ تن وزن دارند! هر ۴ آسانسور، مجموعه Tauchgondeln را تشکیل می‌دهند که در ساحل بالتیک و در کشور آلمان، واقع شده است. این آسانسور شگفت‌انگیز که جنبه گردشگری دارد، به مسافران خود اجازه می‌دهد تا با کابین به زیر آب بروند و از داخل آسانسور، دنیای زیر دریا را تماشا کنند!

کپسول‌های فیروزه‌ای رنگ در این آسانسور، قابلیت آن را دارند تا ۳۰ نفر مسافر را با خود حمل کنند. جالب است بدانید که؛ با وجود اینکه آسانسور دریای بالتیک بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ ساخته شده است؛ اما ظاهری بسیار قدیمی به سبک ویکتوریایی دارد.

آکوادوم در آلمان

یکی از انواع زیباترین کابین آسانسور در دنیا، مربوط به آسانسور آکوادوم است! این آسانسور، در واقع در آکواریومی تعبیه شده است که حدودا ۸۲ فوت ارتفاع دارد. همچنین، آسانسور آکوادوم در مرکز Sea life برلین قرار دارد. کابین آسانسور، قادر است تا در مرکز این آکواریوم بزرگ حرکت کند بدون اینکه به آب وارد شود.

در این آکواریوم، بیش از ۱۵۰۰ ماهی از ۹۷ نوع مختلف زندگی می‌کنند. برای ساخت آسانسور آکوادوم، ۱۷٫۴ میلیون دلار هزینه صرف شده است. همچنین، شایان ذکر است که این آسانسور برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ ساخته و راه‌اندازی گردید.

Skyview در سوئد

Avicii Arena، فضایی عمومی برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است که در پایتخت کشور سوئد، شهر استکهلم، قرار دارد. این نمایشگاه می‌تواند بالغ بر ۱۶۰۰۰ نفر را در محیط خود جای دهد. جالب است بدانید که؛ این ساختمان عنوان بزرگترین سازه کروی شکل در جهان را به خود اختصاص داده است! دو کره بسیار عظیم که به Skyview ericsson globes شهرت دارند؛ در این سازه تعبیه شده‌اند.

این گوی‌های بزرگ، در واقع همانند یک بالابر و آسانسور عمل می‌کنند که بر روی ریل‌هایی خارج از ساختمان Avicii Arena سوار هستند و در مداری ۳۶۰ درجه، قادر به حرکت می‌باشند. مسافرانی که به داخل کابین آسانسور Skyview وارد می‌شوند، می‌توانند از تماشای منظره مجمع الجزایر استکهلم لذت ببرند. وزن هر یک از این کابین‌های گوی مانند، حدود ۷ تن است و ظرفیت حمل ۲۱ مسافر را دارا هستند. با سوار شدن به کابین این آسانسور، شما می‌توانید تا ارتفاع ۴۲۵ فوت بالا بروید!

این مورد از انواع زیباترین کابین آسانسور دنیا، دارای ساختاری بسیار متفاوت و شگفت‌انگیز است. البته، تمامی آسانسورهایی که در این مطلب مورد بررسی واقع شدند، در نوع خود شگفت‌انگیز، متفاوت و خاص هستند! هر یک از این کابین آسانسورها، ویژگی‌هایی منحصر به فرد دارند و می‌توانند جزو مکان‌های توریستی و گردشگری هر کشور محسوب شوند. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را درباره کابین آسانسور و انواع قطعات آسانسور بدست آورید؛ می‌توانید به وبسایت بازرگانی آسانسور کلمان مراجعه کنید! این مجموعه، یکی از بهترین و معتبرترین مجموعه‌ها در زمینه آسانسور و پله برقی است که سابقه فعالیت طولانی مدتی را دارد.

جمع‌بندی زیباترین کابین آسانسور

در این مطلب، به بررسی کلی در رابطه با انواع زیباترین کابین آسانسورها در جهان پرداختیم. ۷ مورد از برترین آسانسورها و شگفت‌انگیزترین کابین‌های آسانسور را برای شما مورد بررسی قرار دادیم که بیشتر آن‌ها، رکوردهای جهانی را در دست دارند! برخی از این آسانسورها، به عنوان بلندترین و مرتفع‌ترین آسانسورهای دنیا شناخته می‌شوند که شامل؛ آسانسور بیلانگ در چین و آسانسور هامتشوند در سوئیس هستند. از طرف دیگر، برخی از این آسانسورها سازه‌های متفاوت و خاصی دارند که تاکنون نمونه آن‌ها در دنیا ساخته نشده‌اند. آسانسور Skyview در سوئد یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. کابین‌های این آسانسور، به صورت گوی‌های کروی شکلی ساخته شده‌اند که قابلیت چرخش در مدار ۳۶۰ درجه را دارند! زیباترین کابین آسانسور در آلمان نیز، آکوادوم می‌باشد که در داخل یک آکواریوم بزرگ با هزاران ماهی قرار گرفته است. برخی دیگر از انواع زیباترین کابین آسانسورها، آسانسور لاسردا در برزیل و آسانسور سانتا جاستا در پرتغال هستند.

 منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید