مطالب

ساخت ۴ میلیون مسکن با تأمین حواله‌های نفتی


طی اخذ مجوز وزارت راه و شهرسازی از سوی رهبر انقلاب بنا شد تا ۲ میلیارد دلار حواله نفتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی در راستای اجرای …
ساخت 4 میلیون مسکن با تأمین حواله‌های نفتی

طی اخذ مجوز وزارت راه و شهرسازی از سوی رهبر انقلاب بنا شد تا ۲ میلیارد دلار حواله نفتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی در راستای اجرای ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن قرار گیرد.

به منظور تأمین بخشی از منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن، در نشستی که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و سایر مسئولان مرتبط با بخش مسکن برگزار شده، مسئولان صندوق توسعه ملی پیشنهاد دادند در قبال دریافت حواله‌های نفتی ۲ میلیارد دلار در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی طی ماه اخیر (۶ مهر) از تخصیص ۲ میلیارد دلار منابع ارزی برای تکمیل طرح‌های نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: رقم ۲ میلیارد دلار از محل تهاتر نفت و منابع صندوق ملی تخصیص پیدا می‌کند. یکی از مشکلات اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص منابع مالی بود که مجوزی از سوی رهبر معظم انقلاب اخذ کردیم تا از ظرفیت‌های موجود تهاتر نفت و صندوق ملی در این راستا استفاده کنیم.

پس‌از صدور مجوز مقام معظم رهبری برای اختصاص دو میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به نهضت ملی مسکن، فرایند اداری این تخصیص آغاز شد و اکنون بنا به اظهارنظر عضو هیأت عامل این صندوق، در انتظار اراده وزارت نفت برای اعلام زمان تبدیل حواله‌های نفتی به منابع مالی است.

سیدعلیرضا میرمحمد صادقی عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه طی مجوزهای صادرشده صندوق توسعه ملی در قبال دریافت حواله‌های نفتی مبلغ ۲ میلیارد دلار در اختیار طرح مسکن ملی قرار خواهد داد، گفت: طی جلساتی که برگزار شد برای تأمین منبع مالی ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن ابتدا باید یک سرمایه‌گذاری ابتدایی انجام شود سپس پس‌ از اخذ مجوز از سوی رهبر معظم انقلاب ۲ میلیارد دلار از حواله‌های نفتی به فروش برسد و پول حاصل از فروش نفت به حساب ساخت واحدهای مسکونی واریز شود.

عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی در ادامه تأکید کرد: حواله‌های نفتی به اصطلاح برگه‌ای است که در یک مدت زمان مشخصی به نفت تبدیل می‌شود.

عموماً حواله‌های نفتی که در حال مراوده هستند باید در بورس انرژی به عنوان کالا معامله شود و عملیات معامله به صورت کاغذی صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: طرح ۲ میلیارد دلار حواله نفتی را صندوق توسعه ملی ارائه داد و اعلام آمادگی خود را اعلام کرد. وزارت راه و شهرسازی امکان دارد توان نقد کردن حواله‌ها را ندارد زیرا فرایند حواله‌های نفتی حدود ۶ ماه زمانبر خواهد بود.

صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش مسکن برای دریافت این حواله‌ها منابع مورد نیاز را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار خواهد داد.

صادقی در ادامه تأکید کرد: البته حواله‌هایی که در بازار بورس عرضه می‌شود تا متقاضی دیگری خریداری کند، اگر خریدار نداشته باشد صندوق توسعه ملی اقدام به خرید خواهد کرد و اما باید طی زمان‌بندی مشخصی اصل نفت را تحویل بگیریم و ارز به صندوق برگردد .

در این زمینه با وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و صندوق توسعه ملی مذاکراتی انجام شده و در برخی زمینه‌ها سازمان برنامه و بودجه نیز ممکن است ورود داشته باشد و البته نقش وزارت نفت نسبت به سایر ارگان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید