مطالب

شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۵۸۹۰ واحد معادل ۰٫۲۹ درصد رشد کرده و به رقم ۲ میلیون و ۱۹ هزار و ۹۵۷ واحد رسید.
شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۵۸۹۰ واحد معادل ۰٫۲۹ درصد رشد کرده و به رقم ۲ میلیون و ۱۹ هزار و ۹۵۷ واحد رسید.

همچنین شاخص هم‌وزن با افزایش ۴۴۴۶ واحد به رقم ۶۹۰ هزار و ۴۲۳ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۷ میلیون و ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۶٫۵ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۵۷ هزار معامله و به ارزش ۳ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، ولی میزان افزایش شاخص‌ها زیر یک درصد بود. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰٫۲۹ درصد افزایش یافت، این دو شاخص با معیار هموزن ۰٫۶۵ درصد افزایش یافتند، شاخص آزاد شناور ۰٫۳۱رشد کرد شاخص بازار اول بورس ۰٫۳۹درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰٫۱۹ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت اصفهان، سرمایه‌گذاری غدیر، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی پردیس و بانک پاسارگاد به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند و نماد فولاد مبارکه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشت.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش ۱۰۵ واحد به رقم ۲۵ هزار و ۲۴۹ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۰۲ هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۳۳ هزار میلیارد تومان برآورد شد. معامله‌گران امروز بیش از ۵ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۶۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۸ هزار و ۵۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی در فرابورس ۰٫۴۲ درصد افزایش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن ۱٫۱۲ درصد افزایش یافته بازار اول فرابورس ۰٫۶۵ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس ۰٫۳۴ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، ایران خودرو دیزل، انتخاب الکترونیک، بیمه کوثر و پتروشیمی تندگویان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مالی سپهر صادرات و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، بازار سرمایه تلاش دارد با تغییر روش عرضه‌های اولیه بتواند صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در تأمین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی مشارکت دهد، یکی از مأموریت‌های بازار سرمایه تأمین مالی برای اقتصاد است. در حال حاضر حدود ۶ درصد تامین مالی از بورس انجام می‌شود که باید به ۳۰ درصد برسد.

در شرایط تورمی تمایل به پس‌انداز کردن در جامعه کاهش می‌یابد اما بازار سرمایه محلی است که با حداقل ۵۰۰ هزار تومان می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و در عرضه‌های اولیه معمولا با ۲۰۰ هزار تومان می‌توان مشارکت کرد و بنابراین ابزار خوبی برای تجهیز پس‌اندازهای خرد به سمت تولید به شمار می‌رود.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید