مطالب

شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته


بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته روند تقریبا آرامی به خود گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش …
شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته

بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته روند تقریبا آرامی به خود گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۱۷۳۳ واحد به رقم ۲ میلیون و ۲۰۷۳ واحد رسید.

شاخص هموزن نیز با افزایش ۵۸۱ واحد به رقم ۶۷۶ هزار و ۷۲۶ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران که ناشی از ارزش روز ۶۰۰ شرکت بورسی است به بیش از ۶ میلیون و ۹۵۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۵٫۷ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۷۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۴۱۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز ۰٫۹ درصد تقویت شدند. این دو شاخص با معیار هموزن نیز به میزان ۰٫۹ درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور ۰٫۱۴ درصد رشد کرد و شاخص بازار اول بورس ۰٫۱۹ درصد تقویت شد اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود به میزان اندک ۰٫۳ درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی بوعلی، توسعه معادن، پالایش نفت اصفهان، ملی‌مس و پتروشیمی خلیج‌فارس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادت کشتیرانی بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با ۶ واحد افزایش به رقم ۲۴ هزار و ۵۷۵ واحد رسید. ارزش بازار اول ودوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۳۶۵ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس هم ۴۳۴ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۳٫۷ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۴۶ هزار معامله و به ارزش ۳ هزار و ۸۴۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به کمتر از ۷٫۵ هزار میلیارد تومان رسید که از دلایل مهم آن کمبود نقدینگی در دست مردم همچنین عدم اطمینان به سرمایه‌گذاری در بازار و همچنین روند کاهش بازار در دو سال گذشته می‌توان ذکر کرد.

امروز نمادهای سیمان ساوه، پتروشیمی تندگویان، سپیدار سیستم آسیا و نیان الکترونیک بیشترین اثر افزایش در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای فولاد ارفع، فولاد هرمزگان و نیروگاه برق دماوند بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس ۰٫۳ درصد افزایش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن ۰٫۲۹ درصد رشد کردند شاخص بازار اول فرابورس ۰٫۱ درصد تقویت شد و شاخص بازار دوم فرابورس بدون تغییر باقی ماند.

به گزارش فارس، با توجه به برنامه دولت برای توسعه اقتصادی و ساخت سالن یک میلیون مسکن همچنین گسترش سواحل مکران و سایر پروژه‌های عمرانی یکی از نیازهای اجرای این پروژه‌ها تأمین مالی از محل پس‌اندازهای جامعه است که در کنار شبکه بانکی بازار سرمایه می‌تواند به ابزاری برای جمع‌آوری نقدینگی و تزریق آن به تولید ایفای نقش کند.

لازمه این مسأله تغییر قوانین بازار سرمایه به نفع سرمایه‌گذاران خرد و حقیقی و همچنین جلوگیری از تحمیل ریسک‌های غیرسیستماتیک به بازار سرمایه و پیش‌بینی‌پذیر شدن اقتصاد و نیز مهار تورم است که اقتصاد ثبات پیدا کند و سرمایه‌گذاران در یک چشم‌انداز بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید