مطالب

شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته


بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند آرام و رو به رشد قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۲۲۳۶ واحد به …
شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند آرام و رو به رشد قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۲۲۳۶ واحد به رقم ۲ میلیون و ۲۲ هزار و ۳۹۰ واحد رسید.

همچنین شاخص هم‌وزن با رشد ۲ هزار و ۷۳۱ واحد به رقم ۷۰۶ هزار و ۲۷۵ واحد رسید. ارزش بازار که ناشی از ارزش روز ۶۰۰ شرکت بورسی است، به بیش از ۷ میلیون و ۲۳ هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز بیش از ۶٫۳ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۳۱۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴ هزار و ۹۱۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز ۰٫۱۱ درصد افزایش یافت. شاخص کل هموزن و شاخص قیمت ۰٫۳۹ درصد رشد کردند.

 شاخص آزاد شناور ۰٫۱۳ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۰٫۴ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۰٫۱۹ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی نوری، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه، پتروشیمی پردیس و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند و نماد بانک ملت بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشت.

در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات امروز ۱۱۲ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵ هزار و ۱۱۲ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۱۲ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۰۸ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۵٫۴ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۳۱۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۹۸۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همه شاخص‌های فرابورس امروز سبز شدند اما میزان رشد زیر یک درصد بوده بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس ۰٫۴۵ درصد افزایش یافتند.

این دو شاخص با معیار هم‌وزن ۰٫۷۳ درصد رشد کردند. شاخص بازار اول فرابورس ۰٫۴۶ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰٫۴۵ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای صبا فولاد خلیج‌‌فارس، آریا ساسول، مالی سپهر صادرات، بیمه پاسارگاد، نیروگاه برق دماوند، پتروشیمی زاگرس و بهمن دیزل به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، دولت در لایحه بودجه پیش‌بینی کرده است، سال آینده ۲۵۴ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند، در حالی که ظرفیت بازار سرمایه کشش انتشار این همه اوراق مالی و بدهی دولت نخواهد داشت، زیرا رشد ۳۶ درصدی انتشار اوارق مالی نسبت به سال جاری به اندازه کشش بازار نخواهد بود.

بازار سرمایه محلی برای تأمین مالی شرکت‌ها و دولت است، اما باید به ظرفیت بازار هم توجه شود تا زمانی که عمق بازار افزایش نیافته پیش‌بینی ارقام غیرواقعی نه تنها به عمر بازار کمک نمی‌کند، بلکه باعث افت بازار هم خواهد شد.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید