مطالب

شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته با افزایش ۲۲۶۳ واحد به رقم ۲ میلیون و ۶۹ هزار و ۸۰۰ واحد رسید.
شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته با افزایش ۲۲۶۳ واحد به رقم ۲ میلیون و ۶۹ هزار و ۸۰۰ واحد رسید.

همچنین شاخص هم وزن در بورس تهران با افزایش ۳۲۵۶ واحد به رقم ۷۱۵ هزار و ۹۸۹ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۲۶۸ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۵٫۶ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۹۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۹۹۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، اما میزان افزایش زیر یک درصد بود. به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی با ۰٫۱۱ درصد افزایش همراه شدند. این دو شاخص با معیار هموزن ۰٫۴۶ درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور ۰٫۱۱ درصد و شاخص بازار اول بورس هم ۰٫۱۱ درصد افزایش یافتند و شاخص بازار دوم بورس یک دهم درصد رشد کرد. نمادهای پتروشیمی پردیس، ایران‌خودرو، پاکشوما، شستا و سایپا به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل با ۸۵ واحد افزایش به رقم ۲۵ هزار و ۹۲۹ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۳۱ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۴۹ هزار میلیارد تومان برآورد شد. ارزش بازار بورس هم به بیش از ۷ میلیون و ۲۶۸ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۴٫۲ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۸۵ هزار فقره معامله و به ارزش ۲۵ هزار و ۳۶۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، تجلی توسعه معادن، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و بهمن دیزل به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

به گزارش فارس، گرچه در شرایط تورمی تمایل مردم به پس‌انداز کردن کاهش پیدا می‌کند و تلاش می‌کنند سرمایه خود را به دارایی‌های دارای بازده و پایدار تبدیل کنند اما اگر بازار سرمایه بتواند با قوانین شفاف مردم را به سرمایه‌گذاری در این بازار ترغیب کند می‌توان سرمایه‌های خرد و پراکنده مردم را جمع‌آوری کرده و از این طریق به شرکت‌های تولیدی و خطوط تولید تزریق کنیم لازمه این کار رعایت حقوق و منافع سهامداران خرد در بازار است و قوانین بازار باید از ثبات و شفافیت لازم برخوردار شود و میزان دخالت دولتی‌ها در بورس به حداقل کاهش پیدا کند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید