مطالب

صرفه اقتصادی ساندویچ پانل


یکی از پیشرفته‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مصالح ساختمانی که امروزه در ساخت سازه‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ساندویچ پانل‌ها هستند. این متریال پیش ساخته …

یکی از پیشرفته‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مصالح ساختمانی که امروزه در ساخت سازه‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ساندویچ پانل‌ها هستند. این متریال پیش ساخته در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی هزینه بسیار مناسبی داشته و در پروژه‌های متعددی استفاده می‌شوند. قیمت پانل‌های دیواری و سقفی به دلیل انواع مختلفی که دارند متفاوت بوده و با توجه به کاربری سازه موردنظر انتخاب خواهند شد؛ اما به‌طور‌کلی هزینه نهایی این محصولات در مقایسه با سایر مصالح سنتی کمتر می‌باشد.

معرفی ساندویچ پانل

عایق سازی و بالابردن دوام یک ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل فعالین حوزه ساخت و ساز در پی استفاده از مصالحی هستند که علاوه‌بر حفظ انرژی درون سازه، افزایش دوام سازه نیز تضمین گردد. ساندویچ پانل یک ترکیب سبک با ساختاری سه لایه بوده که در بخش میانی آن یک فوم جهت عایق سازی ساختمان و در اطراف آن ورق‌هایی فولادین برای ماندگاری بیشتر سازه قرار می‌گیرد.

جنس متریالی که در این لایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند متفاوت بوده و هزینه‌های مختلفی را شامل می‌شوند. کاربری سازه مشخص خواهد کرد که چه متریالی برای ساختار این مصالح مناسب است. معمولا جنس لایه‌های خارجی پانل با توجه به اقلیم منطقه تعیین می‌شود و اگر نیاز به یک عایق حرارتی و برودتی در سازه باشد، باید یک فوم مناسب برای هسته مرکزی انتخاب شود.

 

فاکتورهای موثر بر هزینه ساندویچ پنل

معمولا نرخ نهایی مربوط به هرمترمربع از این مصالح به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که پس از بررسی تمامی آن‌ها مشخص خواهد شد. برخی از مهم‌ترین این عوامل و فاکتورها شامل مواردی همچون ضخامت فوم عایق، رنگ ورق انتخابی، جنس ورق و فوم، نوع سقفی یا دیواری بودن پنل، تعداد گام‌های پانل سقفی، دانسیته و… می‌شود. برخی دیگر از مهم‌ترین عوامل در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته‌اند:

 

تاثیر نحوه تولید ساندویچ پنل بر قیمت

برای تولید این متریال پیش ساخته معمولا از دو روش کانتینیوز و دیسکانتینیوز استفاده می‌شود. در روش اول مواد اولیه از یک سمت دستگاه وارد شده و از سمت دیگر پانل ساندویچی موردنظر خارج می‌گردد؛ درحالی که در روش غیر پیوسته یا دیسکانتینیوز این عمل طی چند فرایند مختلف انجام می‌گیرد.

در روش کانتینیوز بیشتر از تجهیزات و دستگاه‌ها استفاده می‌شود و نیروی انسانی کمی نیاز خواهد بود. شرکت‌های معتبر دنیا همچون ماموت از این روش برای تولید مصالح استفاده می‌کنند. هرچه تولید پانل‌ها توسط دستگاه‌های مجهزتر انجام گیرد و فناوری‌های به کار رفته به‌روزتر باشد، کیفیت این متریال پیش ساخته نیز بالاتر بوده و صرفه اقتصادی بهتری خواهند داشت؛ چراکه دیگر نیازی به تعویض یا تعمیر در آن‌ها نخواهد بود.

تاثیر نوع ورق‌ها در قیمت ساندویچ پانل

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین قیمت ساندویچ پانل تاثیر به‌سزایی دارد، نوع ورق انتخابی است. معمولا برای پوشش لایه‌های جانبی این مصالح پیش ساخته متریال مختلفی به کار می‌رود. پس از بررسی‌های انجام شده بهترین گزینه‌ای که می‌توان برای لایه بیرونی مورد استفاده قرار داد ورق فلزی است. از اصلی‌ترین ورق‌هایی که در تولید ساندویچ پنل به کار می‌روند نیز می‌توان به آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه اشاره نمود.

هرکدام از این ورق‌ها قیمت‌های مختلفی دارند که با توجه به بودجه پروژه یکی از آن‌ها انتخاب خواهد شد. در بین موارد گفته شده ورق گالوانیزه کمترین نرخ را داشته و با توجه به مقاومت خوبی که در مقابل نفوذ آب از خود نشان می‌دهد، گزینه مناسبی برای اقلیم مرطوب و پرباران خواهد بود.

یکی از مواردی که باید به آن متذکر شد، میزان هزینه‌ها در ساندویچ پنل سقفی است که به دلیل وجود گام در سطح بیرونی ورق، متفاوت خواهد بود. هرچه تعداد گام‌ها یا برآمدگی‌های روی ورق بیشتر باشد، ورق ساندویچ پنل پهن‌تر شده و به همین دلیل منجر به هزینه بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر مقرون به صرفه بودن مصالح اهمیت داشته باشد قبل از سفارش پانل سقفی به این مورد باید توجه گردد.

 

جنس هسته عایق بر قیمت پنل ساندویچی

جنس پوشش عایق میانی در ساندویچ پانل دیواری و سقفی نیز از دیگر عواملی است که بر قیمت اثر داشته و در پروژه‌هایی که هزینه نهایی و هزینه مصالح اهمیت بالایی دارد، انتخاب یک فوم مقرون به صرفه توسط کارشناسان توصیه خواهد شد. دو عامل تاثیرگذار بر هزینه فوم انتخابی، دانسیته و ضخامت می‌باشد.

از کارآمدترین عایق‌هایی که در هسته مرکزی ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به پلی اورتان، پشم سنگ، پلی استایرن، پشم شیشه و… اشاره نمود که باتوجه‌به کاربری سازه مورد نظر یکی از آن‌ها انتخاب خواهد شد. فوم پلی اورتان و پشم سنگ از دانسیته بالایی برخوردارند که به همین دلیل بهاء بیشتری داشته و هزینه نهایی پنل موردنظر را افزایش خواهند داد.

فاکتور ضخامت نیز تاثیر بالایی در افزایش قیمت دارد و هرچه ضخامت افزایش یابد، انتقال حرارت کمتر شده و قیمت بیشتر می‌گردد. بنابراین فوم‌های کم تراکم‌تر با ضخامت کمتر دارای صرفه اقتصادی خواهد بود. شاید با انتخاب این متریال پیش ساخته قیمت نهایی کمی بالاتر از مصالح سنتی باشد؛ ولی به‌کارگیری آن‌ها در سازه سبب می‌شود تا دیگر نیاز به تجهیزات گرمایشی نبوده و بدین طریق در هزنیه‌های مربوط به انرژی صرفه جویی خواهد شد؛ به همین دلیل استفاده از ساندویچ پنل‌ها صرفه اقتصادی بالاتری خواهد داشت.

 

تاثیر نصب و اجرای پنل‌های ساندویچی بر هزینه‌ها

از موارد دیگری که در قیمت نهایی نصب ساندویچ پانل‌ها تاثیر دارد، اجرای آن‌ها می‌باشد. نصب این مصالح پیش ساخته به عواملی همچون نوع پنل، متراژ پروژه، نصاب و… بستگی دارد. اگر این متریال توسط نصابانی که تجربه کافی ندارند اجرا گردد، امکان آسیب به مصالح وجود داشته و به همین دلیل هزینه اضافه جهت تعمیر و بازسازی برای کارفرما به وجود خواهد آورد. بنابراین انتخاب یک تیم نصاب ماهر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه اگر این مصالح به درستی نصب شوند بعدا می‌توان برای جابه‌جایی آن‌ها را به آسانی دمونتاژ نمود.

 

تاثیر شرکت تولیدکننده بر روی هزینه نهایی مصالح

یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که بر روی هزینه نهایی ساندویچ پانل‌ها تاثیر دارد، شرکت تولیدی می‌باشد. ماموت که یکی از شرکت‌های برتر تولیدکننده پانل ساندویچی در دنیا می‌باشد، توانسته بهترین فوم و ورق را با بهره‌مندی از جدیدترین تکنولوژی‌های کشور آلمان به بازار ارائه دهد.

علاوه‌بر کیفیت بالای محصولات این شرکت، قیمت و هزینه نهایی استفاده از ساندویچ پنل دیواری و سقفی نیز مناسب بوده و در مقایسه با شرکت‌های دیگر صرفه اقتصادی بالاتری دارد. به همین دلیل بهتر است در انتخاب شرکت تولید کننده دقت بیشتری گردد تا هزینه نهایی نیز کاهش یابد.

انتخاب کاربردی‌ترین پانل با کمترین هزینه

از دیگر راه‌هایی که می‌توان برای انتخاب ساندویچ پانل با صرفه اقتصادی بیشتر اقدام نمود، در نظر گرفتن فاکتورهای اساسی می‌باشد که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد. یکی از کاربردی‌ترین انواع این مصالح پیش ساخته، ساندویچ پنل گالوانیزه با فوم پلی استایرن است. این پانل کاربردی در سازه‌های مختلفی به کار می‌رود که با هزینه‌ای مناسب یک پوشش درست برای دیوارها و سقف سازه‌های مختلف تشکیل می‌شود.

 منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید