مطالب

صعود ۲۸ هزار واحدی شاخص بورس


بورس اوراق بهادار تهران امروز با افزایش ۲۸ هزار و ۶۸۸ واحد همراه شد و به رقم یک میلیون و ۹۹۹ هزار و ۲۰۸ واحد رسید.
صعود 28 هزار واحدی شاخص بورس

بورس اوراق بهادار تهران امروز با افزایش ۲۸ هزار و ۶۸۸ واحد همراه شد و به رقم یک میلیون و ۹۹۹ هزار و ۲۰۸ واحد رسید.

شاخص هموزن نیز امروز با افزایش ۱۲ هزار و ۷۵۳ واحد به رقم ۶۷۳ هزار و ۴ واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش شرکت‌های حاضر در بورس است به بیش از ۶ میلیون  و ۹۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۶٫۴ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۹۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۲۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همه شاخص‌های بورس امروز سبز بودند شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزش ۱٫۴۶ درصد رشد کردند. این دو شاخص با معیار هموزن ۱٫۹۳ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۱٫۶۳ درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس ۱٫۸۵ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس با یک درصد افزایش همراه شد.

نمادهای شاخص‌ساز امروز شامل فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان، شستا، بانک ملت ،مخابرات ایران و گل‌گهر بودند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۳۷۴ واحد افزایش به رقم ۲۴هزار و ۴۳۸ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۳۷۳ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۰۹ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۳٫۳ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۵۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس ۱٫۵۶ درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۲٫۸ درصد رشد کردند، شاخص بازار اول فرابورس ۲٫۷ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس ۱٫۱ درصد افزایش یافت.

نمادهای مالی سپهر صادرات، آریا ساسول، ایران‌خودرو دیزل، پتروشیمی تندگویان، انتخاب الکترونیک، صبا تأمین و بهمن دیزل به ترتیب بیشترین اثر افزایش در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید، یکی از ابزارهای رشد تأمین مالی در اقتصاد است که در کنار شبکه بانکی که بیش از ۹۰ درصد تأمین مالی را انجام می‌دهد، باید بازار سرمایه هم تأمین مالی برای رشد اقتصادی را انجام دهد.

در این زمینه لازم است از سرمایه‌گذاران خرد حمایت شود تا پس‌اندازهای خرد مردمی از طریق بورس جمع‌آوری شده و به تولید تزریق شود. سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و شرکت‌های بورسی با رتبه اعتباری خود می‌توانند اقدام به تأمین مالی غیرتورمی از طریق بازار سرمایه کنند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید