مطالب

علت کاهش قیمت دلار و سکه


معامله‌گران می‌گویند بازار ارز و سکه به آرامش بعد از طوفان رسید. بازار ارز و طلا که ابتدای هفته را طوفانی شروع کرده و به مقاومت …
علت کاهش قیمت دلار و سکه

معامله‌گران می‌گویند بازار ارز و سکه به آرامش بعد از طوفان رسید. بازار ارز و طلا که ابتدای هفته را طوفانی شروع کرده و به مقاومت رسیده بود در روز یکشنبه روندی برعکس به خود گرفت. قیمت دلار هرات در معاملات روز شنبه تا ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان بالا رفته بود و در ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان در پشت خط بسته شد.

بازار ارز هرات نیز در روز یکشنبه با گپ منفی در ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان و زیر مرز مقاومت مهم ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان شروع به کار کرد و با کاهش تا ۵۰ هزار و ۹۰۰ تومان هم رفت اما در کانال ۵۰ هزار تومانی دوامی نداشت و در ۵۱ هزار تومان بسته شد. قیمت درهم امارات در ۱۴ هزار و ۱۹۰ تومان بازگشایی کرد و با کاهش به ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان رسید. با این قیمت درهم، دلار ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان برآورد می‌شود که طی یک اتفاق کم‌سابقه دلار تهران برابر با این و حتی بالای آن معامله می‌شد. 

ملاقات حمایت‌های حیاتی

قیمت سکه در ۲۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان آغاز به کار کرد و با کاهش در ۲۹ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بسته شد. حباب سکه در روز یکشنبه با کاهش ۴۰۰ هزار تومانی به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. بازارها در روز یکشنبه با کاهش به حمایت‌های مهمی رسیدند.

معامله‌گران ۳ عامل را دلیل کاهش بازارها عنوان می‌کردند: اولی وضعیت بلوکه سنگین در بازارهاست که موجب شده خالی فروشی در هر حالت سود داشته باشد و زیاد بشود. عامل دوم را معامله‌گران، تزریق بازارساز و فروش درهم در قیمت‌های بالا می‌دانند. عامل سوم و مهم بازار، اخبار جنگ است که فعلا طبق خبرها، ‌جنگ در آرامش بعد از طوفان به سر می‌برد.

در نیمه اول معاملات یک خبر به بازار رسید که نیویورک تایمز مدعی شده اسرائیل طرح‌های حمله زمینی گسترده به نوار غزه را متوقف و آن را با حملات نفوذ محدود جایگزین کرده. این اقدام ارتش اسرائیل هم‌سو با پیشنهاد وزیر دفاع آمریکاست.

یک خبر دیگر هم داشتیم در این مورد که رویترز مدعی شده مذاکرات حماس و اسرائیل با میانجیگری قطر ادامه دارد. که جفت این خبرها بعد از آن حمله طوفانی اسرائیل به غزه در شب جمعه، مثبت تلقی شدند.

صحبت‌های وزیر اقتصاد بحث داغ بازار

همچنان بحث داغ بازار صحبت‌های خاندوزی، وزیر اقتصاد در روز شنبه بود. وزیر اقتصاد در روز شنبه درمورد تلاش رسانه‌های بیگانه برای القای افزایش قیمت دلار در سال آینده صحبت کرده بود. این حرف، گزارش قدیمی سازمان برنامه و بودجه در آخر دولت روحانی را از آرشیو گوشی‌های معامله‌گران خارج کرد و بر اساس آن گزارش، درباره روند قیمت بازار بحث می کردند.

معامله‌گران فنی معتقدند بازارها به حمایت‌های مهمی رسیدند و در چارت سکه الگوی ستاره دنباله‌دار دیده شده. آن‌ها می‌گویند اگر این الگو رکب در چارت نباشد، بازارها همچنان می‌توانند بر مدار نزول باشند. الگوی ستاره دنباله‌دار در انتهای بازار، صعودی ظاهر می‌شود و نشانه‌ی ریزش قیمت است.

حمایت مهم بازارها در نقاط فعلی ۱۴ هزار تومان برای درهم است، دلار ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان است، طلای آبشده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه ۲۹ میلیون و ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. اگر بازارها بالای این عدد تثبیت بدهند می‌توانند بالا بروند در غیر این صورت همچنان بازارها بر مدار کاهش خواهند بود. البته در نقاط فعلی، چارت‌ها هم یک گپ داشتند که باید پر می‌شدند./ اکوایرانمنبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید