مطالب

فراز و فرود سکه بین ۲ خاکریز مهم


بازار سکه در اولین روز هفته جاری شاهد فراز و فرود قیمت سکه امامی بود. فلز گران بهای داخلی که عصر پنجشنبه گذشته بر روی پله …
فراز و فرود سکه بین 2 خاکریز مهم

بازار سکه در اولین روز هفته جاری شاهد فراز و فرود قیمت سکه امامی بود. فلز گران بهای داخلی که عصر پنجشنبه گذشته بر روی پله نهم کانال ۲۸ میلیون تومان معامله شده بود در روز شنبه با ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان راهی بازار شد و با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی مرز ۲۹ میلیون را از دست داد و در ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به کار خودش پایان داد. طلای آبشده هم همچنان در بالای ۱۰ میلیون و  ۵۰۰ هزار تومان در معامله‌ است.

به عقیده فعالان بازار دلیل اصلی عقب‌نشینی قیمت سکه ناشی از نوسان کاهشی قیمت دلار بود. اسکناس آمریکایی دیروز در سراشیبی قرار گرفت و از همان ساعت اولیه شروع به کار بازار مرز حمایتی ۵۰ هزارو ۸۰۰ تومان را از دست داد و تا نیمه کانال یاد شده پایین آمد.

در مورد بازار جهانی طلا بررسی‌ها نشان می‌دهد که طلای جهانی آخرین روز از روند معاملاتی بازارها در روز جمعه گذشته را بار دیگر در محدوده مثبت آغاز کرد و در ساعت ۱۵ به وقت تهران به قیمت ۱۹۹۳ دلار رسید. این دارایی پس از انتشار گزارش تورم آمریکا روند رو به رشد‌ی را طی کرد و از ۱۹۳۰ دلار به سقف این کانال صعود کرد.

اما تا ساعت ۱۸:۴۰ به وقت تهران به ۱۹۸۳ دلار به ازای هر اونس بازگشت. طلا رشد خود را مدیون بازگشت تورم آمریکا به شیب نزولی و نتیجتا صرف‌نظر کردن فدرال رزرو از افزایش مجدد نرخ بهره است. بر این اساس شاخص دلار نیز به مسیر کاهشی هدایت شد و در لحظات پایانی بازارها در روز جمعه به کانال ۱۰۳ واحدی تنزل یافت.

در شرایط کنونی با وجود اینکه قیمت اونس طلا در مرز ۱۹۸۰ دلار قرار دارد به نظر می‌رسد که سکه بازان نوسانات نرخ دلار را نیز به دقت زیر نظر گرفته‌اند.

برخی از معامله‌گران می‌گفتند که احتیاط سکه‌بازان به این دلیل است که آنها بیشتر در انتظار مشخص شدن روند حرکتی قیمت دلار هستند و حاضر نیستند تا روشن نشدن هوای بازار دلار دست به خریدهای معنادار بزنند.

عده‌ای از تکنیکالیست‌ها باور دارند تا زمانی که قیمت دلار بالای محدوده ۵۱ هزار تومان تثبیت ندهد احتمال نوسان قابل ملاحظه سکه امامی دشوار است.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که در حال حاضر سکه بازان مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پس از آن مقاومت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارند. از سوی دیگر مرز حمایتی ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه‌بازان مهم است که اگر شکسته شود احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود. البته برخی از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که در روز جاری سکه بین خاکریز ۲۸ و ۲۹ میلیون تومان نوسان خواهد کرد./ اکوایرانمنبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید