مطالب

قیمت آپارتمان در نیاوران چند؟


جدید‌ترین داده‌های رسمی از تحولات بازار مسکن تهران میانگین ارزش خانه‌های منطقه یک…
قیمت آپارتمان در نیاوران چند؟

جدید‌ترین داده‌های رسمی از تحولات بازار مسکن تهران میانگین ارزش خانه‌های منطقه یک را که نیاوران بخشی از آن محسوب می‌شود، تقریبا متری ۱۴۹ میلیون نشان می‌دهد.

فرارو نوشت: این عدد نسبت به پارسال حدود ۷۰ درصد بیشتر شده و به‌کمک آن متوجه می‌شویم قیمت یک خانه ۱۰۰ متری در بالای شهر بدون احتساب عمربنای واحد و امکاناتی که دارد، به‌طور متوسط نزدیک ۱۵ میلیارد تخمین زده می‌شود. قیمت آپارتمان در نیاوران و بقیه محله‌های منطقه یک تقریبا دوبرابر میانگین کل شهر است و تقریبا همین تناسب بابت هزینه‌های اجاره‌نشینی وجود دارد.

 

قیمت آپارتمان در نیاوران براساس آمار‌های رسمی

متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران یعنی جایی که محله‌هایی مثل نیاوران قرار دارند، به‌متری ۱۴۹ میلیون تومان نزدیک شده است. این عدد را بانک مرکزی به‌عنوان میانگین ارزش واحد‌های مسکونی که ظرف مهرماه امسال در منطقه یک به‌شکل رسمی خریدوفروش شدند، اعلام کرده که تقریبا دوبرابر متوسط قیمت مسکن در کل پایتخت است.

قیمت آپارتمان در منطقه یک با این اوصاف محله به محله تفاوت دارد و می‌تواند در نیاوران نسبت به عدد متری ۱۴۹ میلیونی که بانک مرکزی میانگین ارزش خانه‌های این بخش اعلام کرده، تفاوت داشته باشد، اما بدنیست بدانید همین عدد ۱۴۹ میلیونی، نسبت به دوره مشابه پارسال متری ۶۱ میلیون تومان یعنی تقریبا ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده و با این اوصاف ارزش یک خانه ۵۰ متری و نقلی در آن محدوده از شهر به‌طور میانگین به هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان رسیده است.

قیمت خانه ۱۰۰ متری در منطقه یک بدون احتساب عمر بنا واحدو امکاناتی که دارد، به‌شکل میانگین حدود ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود و کسی که در گران‌ترین نقطه بازار مسکن تهران سراغ یک خانه ۱۳۰ متری و سه خوابه می‌رود، باید نزدیک ۲۰ میلیارد ناقابل داشته باشد.

 

قیمت آپارتمان در نیاوران براساس جدید‌ترین فایل‌های پیشنهادی

آپارتمان ۵۰ متری و نقلی در محدوده نیاوران تهران دقیقا هفت میلیارد تومان آگهی شده است. یعنی متری ۱۴۰ میلیون تومان که نسبت به قیمت اعلام شده به‌عنوان میانگین منطقه یک، متری ۹ میلیون تومان کمتر است. عمربنا واحد به ۱۵ سال قبل برمی‌گردد و بااینکه طبقه سوم قرار دارد، آسانسور ندارد. فروشنده دیگری یک واحد ۵۰ متری دیگری را برای فروش گذاشته که این یکی هشت میلیارد تومان یعنی متری ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

عمر بنا این یکی به دو سال می‌رسد و دارای آسانسور، انباری و پارکینگ است. همان حوالی بین واحد‌های دوخوابه و ۱۰۰ متری با فایلی روبرو می‌شویم که فروشنده رقم پیشنهادی خودش را ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تعیین کرده و چشم‌انتظار خریداری است که بتواند بابت هر متر از خانه ۱۵۵ میلیون تومان پرداخت کند. واحدی که سال ۸۴ ساخته شده و از نظر املاکی‌ها فول‌امکانات است.

واحد ۱۳۵ متری هم که با سه‌تا اتاق خواب در نیاوران آماده فروش است، ۲۰ میلیارد قیمت خورده؛ متری ۱۴۸ میلیون و ۱۴۸ هزار تومان. فروشنده این واحد هم درحالی رقم درخواستی خودش را نزدیک قیمت منطقه درنظر گرفته، که ۲۰ سال از عمر بنا ساختمان می‌گذرد و در فهرست امکانات واحد علاوه بر پارکینگ و آسانسور، انباری هم به‌چشم می‌خورد.

 

هزینه اجاره‌نشینی در نیاوران

قیمت آپارتمان در نیاوران دوبرابر متوسط کل تهران است و از یک طرف دیگر ۴.۵ برابر ارزان‌ترین نقطه بازار مسکن پایتخت تخمین زده می‌شود. تقریبا همین تناسب در بازار رهن‌واجاره وجود دارد و کسی که با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سراغ واحد‌های نقلی در نیاوران می‌رود، ممکن است بیش از ۳۰ میلیون در ماه بابت اجاره‌خانه کنار بگذارد.

اجاره واحد یکخوابه و ۶۵ متری طبق اطلاعاتی که مالک ارائه کرده، علاوه بر پول پیش ۳۰۰ میلیونی، شامل کرایه ماهانه ۳۵ میلیونی می‌شود. همان حوالی اجاره خانه یک واحد نوساز و فول‌امکانات درحالی ماهی ۳۰ میلیون اعلام شده که صاحبخانه ۳۰۰ میلیون تومان هم به‌عنوان رهن دریافت می‌کند.

حالا اگر به‌جای واحد‌های نقلی سراغ گزینه‌هایی با متراژ بیشتری برویم، با عدد و رقم‌های ترسناکی روبرو می‌شویم. مثل خانه ۲۶۰ متری که با سه‌تا اتاق خواب اجاره داده می‌شود و رقم ودیعه و اجاره ماهانه آن به‌ترتیب یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و ۸۵ میلیون تومان درنظر گرفته شده است. رهن کامل آپارتمان در نیاوران هم به‌شکلی است که معمولا حداقل بودجه مورد نیاز برای اجاره‌نشینی در خانه‌های نقلی از حدود یک میلیارد شروع می‌شود و بابت خانه‌هایی با متراژ بیشتر بالاتر می‌رود. مثل واحد لاکچری و ۶۰۰ متری که رقم ودیعه آن دقیقا ۱۵ میلیارد تومان اعلام شده که این عدد با ۱۸۷ متر آپارتمان مسکونی در تهران برابری می‌کند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید