مطالب

قیمت دلار در بازار نزولی شد


بالاخره بازار ارز هرات بعد از ۱۴ روز باز شد اما تق و لق. بازار ارز هرات که شنبه دو هفته پیش به خاطر زلزله افغانستان تعطیل …
قیمت دلار در بازار نزولی شد

بالاخره بازار ارز هرات بعد از ۱۴ روز باز شد اما تق و لق. بازار ارز هرات که شنبه دو هفته پیش به خاطر زلزله افغانستان تعطیل شده بود در روز شنبه بازگشایی شد و فقط قیمت نقدی ثبت شد.

طبق اطلاعیه‌های بازار ارز هرات، اتاق‌های معاملاتی و قیمت فردایی و دست‌فروشی دلار تا پایان هفته در این بازار تعطیل است. قیمت دلار هرات در ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان باز شد و در نیمه دوم با کاهش، کانال ۵۰ هزار را از دست داد و در ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان بسته شد. با این کاهش معامله‌گران می‌گفتند قیمت دلار هرات به نرخ قبل از جنگ رسید.

قیمت درهم امارات در ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بازگشایی کرد و با کاهش به ۱۳ هزار و ۸۳۰ تومان رسید. قیمت سکه هم همراه با کاهش دلار از ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۲۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان افت کرد. حباب سکه هم با کاهش به کف ۵ میلیون تومان رسید. قیمت تتر هم با کاهش به حوالی ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که با دلار تهران یکی شد. بازارها با این کاهش به حمایت‌ها رسیدند.

چرا بازارها در روز شنبه کاهشی شدند؟ 
معامله‌گران می‌گویند بازار ارز هرات تق و لق باز شده، درهم با تزریق زیر تراز میانی تثبیت داده، آخر ماه شده است و پول در بازار نیست، وضعیت بلوکه بازار سکه و طلا سنگین شده و اخبار جنگ هم به نشست‌های صلح رسیده است. 

بیانیه دبیرخانه شورای امنیت درباره پایان تحریم های پهپادی و موشکی ایران هم‌، علامت مثبتی برای بازار بود. به عقیده معامله‌گران همه این‌ها در کنار هم یک بازار نزولی ساختند.

در بازار شنبه صحبت‌های محمدرضا پورابراهیمی،‌ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در همایش ملی صادرات، مورد توجه معامله‌گران بود. پورابراهیمی گفته برای اولین بار تراز تجاری در ۶ ماهه اول سال به منفی ۶ میلیارد دلار رسیده که به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی برمی‌گردد. با این صحبت‌ها معامله‌گران دوباره درمورد این بحث کردند که عامل تورم دلار نیست و تراز تجاری و تورم بالاست که عامل اصلی رشد قیمت دلار است. گروهی هم‌ می‌گفتند پورابراهیمی از بانک مرکزی به خاطر شرکت نکردن در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس انتقام گرفته است.

البته در کنار این بحث‌ها، خبر هفته پیش اتاق بازرگانی هم که به پیمان سپاری ارزی نقد داشتند دست به دست می‌شد.

خبر دومی که در روز شنبه، زیاد در بازار چرخید درمورد واردات طلا بود. طبق گزارش گمرک در ۶ ماهه سال جاری ۷ تن و ۴۵۳ کیلو طلا وارد کشور شده. این گزارش درحالی است که معاون وزیر صمت در شهوریور ماه مدعی شده بود پنج تن طلا در دو هفته اخیر وارد کشور شده‌است.

گروهی از معامله‌گران فنی معتقدند نهایت نزول طلای آبشده تا ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و بعد از آن دیگر کار نزول تمام است. این دسته می‌گویند با ورود به ماه جدید، پول جدید به بازار می‌رسد و بازار دوباره جان می‌گیرد. اما در مقابل گروهی هستند که معتقدند دلار که کاهشی شده، برای انس طلا هم تحلیل‌گران بزرگ کیتکو هفته‌را نزولی اعلام کردند، پس بازار طلا می‌تواند همچنان بر مدار نزول باشد./ اکوایرانمنبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید