مطالب

قیمت دلار در کانال ۵۳ هزار تومان


قیمت دلار در سه روز چهار کانال بالا رفت. شنبه وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد، یکشنبه ۵۱ و ۵۲ را درنوردید و در روز دوشنبه کانال ۵۳ هزار تومان.
قیمت دلار در کانال 53 هزار تومان

اکوایران: قیمت دلار در سه روز چهار کانال بالا رفت. شنبه وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد، یکشنبه ۵۱ و ۵۲ را درنوردید و در روز دوشنبه کانال ۵۳ هزار تومان.

معامله‌گران مدعی‌اند اخبار جنگ و موضع‌گیری و خط و نشان متقابل طرفین، در کنار زلزله هرات و بسته شدن اتاق‌های معاملاتی باعث شده تا دلار بدون در نظر گرفتن هیچ مقاومتی چهار کانال بالا برود. در روز دوشنبه برای سومین روز پیاپی در هرات خبر زلزله مخابره شد و اتاق‌های معاملاتی دوباره تعطیل شدند. 

قیمت دلار هرات ۵۲ هزار و ۶۵۰ تومان شروع به کار کرد و با افزایش وارد کانال ۵۳ هزار تومان شد و تا مرز مقاومت ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت ولی در شکستنش ناکام ماند. در نهایت بازار ارز هرات در ۵۳ هزار و ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان بسته شد.

بازگشت دلار سلیمانیه و هرات به روال عادی

در معاملات روز دوشنبه بالاخره دلار سلیمانیه به بالای قیمت دلار هرات رفت و بازار به روال عادی خودش برگشت. بازار ارز سلیمانیه در ۵۲ هزار و ۶۰۰ تومان شروع شد و در ۵۳ هزار و ۵۷۰ تومان بسته شد. قیمت درهم با افزایش به ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. با این قیمت درهم، دلار ۵۴ هزار و ۳۰۰ تومان برآورد می‌شود که شکاف بالایی با نرخ دلار در بازار دارد.

قیمت تتر بالاتر از تمام بازارها تا ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت و از این نقطه اصلاح داد. قیمت سکه در ۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بازگشایی کرد و تا مرز کانال ۳۲ میلیون تومان بالا رفت و در ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بسته شد. طلای آبشده هم با افزایش تا مرز کانال ۱۱ میلیون تومان بالا رفت و از آنجا با کاهش به حوالی ۱۰ میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان که حمایتش بود، رسید. حباب طلای آبشده تا ۸۰۰ هزار تومان بالا رفته بود که بعد از کاهش به ۴۰۰ هزار تومان نزدیک شد. 

نشانه هیجان بالای بازار

معامله‌گران قبل از کاهش طلا و سکه می‌گفتند اشباع خرید تمام بازارها به حوالی ۹۰ درصد رسیده که نشان می‌دهد هیجان بر بازار غالب است. آن‌ها معتقد بودند اشباع عادی بازار باید زیر ۷۰ درصد باشد و خرید بالای اشباع ۹۰ درصد ریسک بالایی دارد. بازار طلا و سکه اولین بازارهایی بودند که شروع به تخلیه اشباع کردند و بعد از آن دلار در پشت خط رفته رفته به سمت کف کانال ۵۳ هزار تومان حرکت کرد که در حال از دست دادن آن است.

نکته نرخ‌های بالای بازار این بود که خریداران در سقف، کال مارجین شدند. کال مارجین وضعیتی است که میزان زیان معاملات از حد مجاز آن بیشتر شده و اخطاریه افزایش وجه تضمین صادر می‌شود و امکان لیکویید شدن هست.

در روز دوشنبه رسانه بانک مرکزی گفته که تا ساعت ۱۸ روز یکشنبه ۳۷۱ میلیون دلار، در سامانه نیما عرضه شده است. طبق آمارهای بانک مرکزی این دومین عرضه بزرگ بازارساز در سال ۱۴۰۲ هست. رسانه‌های نزدیک به دولت از این اتفاق به عنوان اقدام به موقع بانک مرکزی برای مدیریت بازار و حفظ و آرامش در بازار ارز یاد می‌کردند.

یک خبر هم به بازار آمد که واردات شمش طلا از اول آبان معاف از مالیات شد.

نکته بازار دوشنبه یک خبر از وضعیت بورس و واحد ارز اسرائیل بود که به بازار مخابره شد. طبق این خبر هم بورس اسرائیل ریزش داشت و هم واحد پولی این کشور نسبت به دلار به پایین‌ترین رقم در ۸ سال گذشته رسیده است. معامله‌گران می‌گفتند در اسرائیل هم مزه نوسان و ریزش بورس چشیده شد.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید