مطالب

مزیت‌های فروش متری مسکن در بورس


به گفته کارشناسان، با اوراق سلف مسکن علاوه بر فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری خرد در حوزه مسکن، نیاز بخشی از نقدینگی سازندگان …
مزیت‌های فروش متری مسکن در بورس

به گفته کارشناسان، با اوراق سلف مسکن علاوه بر فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری خرد در حوزه مسکن، نیاز بخشی از نقدینگی سازندگان هم برطرف خواهد شد.

طرح امکان فروش متری مسکن به واسطه ابزار بورسی اوراق سلف مدت‌هاست که مطرح می‌شود؛ ابزاری که کارشناسان بر این باورند فرصت سرمایه‌گذاری خرد برای علاقه‌مندان به این حوزه را هم فراهم خواهد کرد؛ ابزار بورسی که ۲۳ آذر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در رابطه با آن اظهار کرد: اوراق سلف یکی دیگر از ابزار‌هایی است که تا قبل از پایان سال از آن رونمایی می‌کنیم که این اوراق برای فروش متری مسکن است. این امر می‌تواند به سرمایه‌گذارانی که توانایی خرید کامل ملک را ندارند کمک کند.

در ادامه هم ۳ دی ماه عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها، درباره آخرین وضعیت عرضه پروژه‌های مسکن به‌ صورت متری بیان کرده بود: تمام مقدمات این امر آماده است؛ مجموعه مدیریت شهری امروز منتظر اخذ مجوز‌های لازم از جانب بازار سرمایه است.
امکان خرید و فروش متری مسکن در بستر بازار سرمایه که اکبر ادهم کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اهمیت عملیاتی شدن آن گفت: مدت هاست که بحث عرضه اوراق سلف مسکن یا به عبارتی فروش متری مسکن در بستر بازار سرمایه مطرح است اقدامی که از جهات مختلف دارای اهمیت بسیار است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: در گام نخست و بُعد بازار سرمایه می‌توان گفت عرضه اوراق سلف مسکن سبب عمق بخشی بیشتر به بازار سرمایه و تنوع بخشی ابزار‌ها خواهد شد. بر همین اساس این ابزار باید مهم تلقی شوند، اما اگر بخواهیم فروش متری مسکن از طریق بستر بازار سرمایه را در ابعاد دیگر بسنجیم می‌توانیم موارد مثبت مختلفی را نام ببریم.

ادهم در ادامه افزود: در گام اول باید این گونه مطرح کرد که امکان فروش متری مسکن سبب می‌شود علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن به سمت این بازار حرکت کنند. نکته دیگر اینکه با توجه به شرایط اقتصادی می‌توان گفت مسیر مناسبی خواهد بود تا افراد با سرمایه‌های خرد در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری داشته باشند.

افزایش شفافیت، کمک به حذف تقاضای کاذب در بازار مسکن، ارزش‌گذاری و کشف نرخ واقعی، کمک به کاهش حباب مسکن و اثرگذاری منطقه‌ای روی نرخ‌ها از دیگر مزیت‌های امکان فروش متری مسکن است که می‌تواند بر اهمیت عرضه اوراق سلف بیفزاید.

  او گفت: یکی از مواردی که باید بر آن بسیار تأکید داشت عملیاتی شدن امکان فروش متری مسکن است که به نظر می‌رسد باید سرعت بیشتری گیرد تا علاقه‌مندان با سرمایه خرد بتوانند در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته باشند.

در ادامه هم دیگر کارشناس بازار سرمایه محمد خبری‌زاده به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: مزیت عرضه اوراق سلف مسکن را از دو بُعد می‌توان مورد بررسی قرار داد. اول از بُعد عرضه کنندگان که با انتشار این اوراق می‌توانند تأمین مالی بسیار آسوده‌تری نسبت به روش‌های سنتی دیگر داشته باشند. از بُعد خریداران این اوراق نیز، این امکان فراهم می‌شود که با سرمایه خرد بتوانند در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کنند و ریسک‌های موجود را در قبال نوسانات این حوزه پوشش دهند. همچنین سرپرست اداره مطالعات مالی اسلامی مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس می‌گوید: یکی از کاربردهای مهم اوراق سلف مسکن، تخریب و ساخت مجدد بافت‌های فرسوده است زیرا این اوراق می‌تواند بخشی از نقدینگی مورد نیاز سازندگان را برطرف کند.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید