مطالب

نهضت مسکن ملی به ۲ روایت


عضو مرکز تحقیقات مسکن در حالی از در حال ساخت بودن تنها حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکن در قالب نهضت ملی خبر داده که …
نهضت مسکن ملی به 2 روایت

عضو مرکز تحقیقات مسکن در حالی از در حال ساخت بودن تنها حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکن در قالب نهضت ملی خبر داده که چند روز قبل معاون وزیر راه و شهرسازی، این رقم را یک میلیون و ۸۶۷ هزار واحد بیان کرده بود. ماجرا چیست؟

بیش از دو سال از عمر دولت سیزدهم در حالی می گذرد که یکی از محوری ترین برنامه های آن، طرح عظیم نهضت ملی مسکن یعنی ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال بوده است. طرحی که دورنمای آن هم نشان از دشواری راهی داشت که دولت آن را انتخاب و هدف گذاری کرد. اجرای قانون نهضت ملی مسکن در حوزه بانکی با تخصیص ۲۰ درصد تسهیلات بانک ها به این طرح، تامین مصالح، تامین زمین، مسئله قدرت خرید متقاضیان و مشمولین و … مواردی هستند که رفع معضلات در هر یک از آن ها، تدابیر خاص و زمانبری را طلب می کند.اما تاکنون هر چند دولت در مقام تشخیص مسئله و تعریف و پیگیری حوزه های عملیاتی در آن مسئولانه عمل کرده، با این حال به نظر می رسد همزمان با تنگناهای اعتباری موجود، پیشرفت این طرح اگر نگوییم نامطلوب، لااقل مطابق انتظار نبوده است. به این مورد باید آمارهای متفاوتی را که از این طرح بیان می شود، اضافه کرد.
 
عضو  مرکزتحقیقات مسکن: حدود ۳۰۰ هزار واحد در حال انجام است

به تازگی عضو مرکز تحقیقات مسکن آمار قابل تاملی در خصوص پیشرفت نهضت ملی مسکن ارائه کرده است. به گزارش انتخاب، نوید پاک نژاد در برنامه فرامتن شبکه افق گفت: متاسفانه آن چیزی که ما طبق ارقام داشتیم و گزارش ها نشان می دهد وضعیت ساخت واحدهای نهضت ملی خیلی مساعد نیست. وی در جواب مجری که پرسید چقدر تحقق پیدا کرده است؟ بیان کرد: اعدادی که ما از وزارتخانه استخراج کردیم نشان می دهد حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکن از سوی دولت در حال انجام است و اکثر این واحدها در مراحل ابتدایی قرار دارند. وی در ادامه گفت: ما به دولت پیشنهاد می دهیم یک برنامه جامع ارائه دهد.

اظهارات این عضو مرکز تحقیقات مسکن همسو با ابراز نگرانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس در شهریور امسال نیز هست. به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس، بابک نگاهداری با نگران کننده خواندن روند اجرای قانون جهش تولید مسکن و ساخت متوسط سالانه یک میلیون مسکن گفته بود: با اغماض درخصوص ارقام دقیق و به روز؛ کل ثبت نام کنندگان طرح جهش مسکن حدود پنج میلیون و ۴۰۰هزار نفر هستند، کمتر از نیمی از آن ها واجد شرایط هستند و در نهایت مبتنی بر آمار و اطلاعات تا نیمه خرداد ماه حدود نیم میلیون نفر افتتاح حساب کرده اند و از این تعداد کمتر از ۳۰۰ هزار نفر واریزی داشته اند و کمتر از ۱۲۰هزار نفر واریز بیش از ۴۰ میلیون تومان داشته اند!
 
روایت معاون وزیر راه از در حال ساخت بودن یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن

اما در سوی دیگر  معاون وزیر راه، روایت دیگری از آمارهای نهضت ملی مسکن بیان کرده است. گزارش ۲۲ آبان ایرنا به نقل از عباسی حاکی از آن است که تاکنون در قالب طرح نهضت ملی مسکن حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است. وی گفت: تاکنون در قالب این طرح بیش از یک میلیون و ۸۶۷ هزار و ۷۱۹ واحد مسکونی به شکل انبوه‌سازی، واگذاری زمین با اجاره ۹۹ ساله، نوسازی بافت فرسوده، نوسازی مسکن روستایی، ساخت مسکن کارکنان نیروهای مسلح، پرداخت تسهیلات خودمالکی مسکن و تکمیل مسکن مهر در حال ساخت است.
 
چالش های سه گانه مشارکت بانک ها، تورم ساخت و ساز و قدرت خرید مردم پیش روی نهضت ملی

به گزارش خراسان، در کل به نظر می رسد معضل مشارکت پایین برخی بانک ها در حوزه تسهیلات مسکن تاکنون مانع بزرگی بر سر راه این طرح بوده است. با این حال، با ضرب الاجل مالیاتی به بانک های متخلف از قانون نهضت ملی مسکن، امکان تغییر وضعیت در این حوزه وجود دارد. هر چند معلوم نیست تا آن موقع با وجود تورم موجود در حوزه ساخت و ساز، اگر میزان تسهیلات هم افزایش یابد، مردم چقدر توان بازپرداخت تسهیلات مسکن و مشارکت در آن را خواهند داشت. تسهیلاتی که هم اینک اقساط آن به حدود ۷٫۳ میلیون تومان در سال اول و ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در سال بیستم می رسد!منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید