مطالب

کشیده شدن ترمز خودرویی‌ها در بورس


پرونده عرضه خودرو در بورس کالا از ماه‌های پایانی سال گذشته با مخالفت شورای رقابت بسته شد و بعد از ماه‌ها بحث و جدل برسر اینکه خودرو به …
کشیده شدن ترمز خودرویی‌ها در بورس

پرونده عرضه خودرو در بورس کالا از ماه‌های پایانی سال گذشته با مخالفت شورای رقابت بسته شد و بعد از ماه‌ها بحث و جدل برسر اینکه خودرو به بورس عرضه شود یا نشود با نظر شورای رقابت منتفی شد و هم اکنون که ۷ ماهی از سال جدید می‌گذرد شورای رقابت تاکید دارد که تا همین لحظه، ملاک همان دستورالعمل شوراست و بورس کالا محلی برای عرضه خودروها نیست.

از سوی دیگر در بازه زمانی ۱۰ ماهه، یعنی از اردیبهشت تا اسفند سال گذشته، انواعی از خودروها که در بورس کالا عرضه شد آینده عرضه خودرو در بورس را همواره در هاله‌ای از ابهام قرار می داد چرا که ابتدا مخالفت‌های وزارت صمت و سپس دستورالعمل‌های مختلف شورای رقابت بود که نه تنها باعث شد در عرضه‌ها وقفه بیفتد، بلکه روی سهام‌های خودرویی نیز تاثیرگذار بود و ریزش آن‌ها را به دنبال داشت حال روز گذشته مجددا رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مهر تاییدی بر جریانات قبلی زد و اعلام کرد که فعلا برنامه‌ای برای عرضه خودرو در بورس وجود ندارد و به نظر می‌رسد با توجه به تعهدات خودروسازان در سامانه فروش یکپارچه، تا یکسال و نیم آینده برنامه جدیدی برای عرضه بورسی وجود ندارد و به این ترتیب ورود خودرویی‌ها به بورس ممنوع شد .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته در نشست خبری اعلام کرد که فعلا برنامه‌ای برای عرضه خودرو در بورس وجود ندارد و به نظر می‌رسد با توجه به تعهدات خودروسازان در سامانه فروش یکپارچه، تا یکسال و نیم آینده برنامه جدیدی برای عرضه بورسی وجود ندارد، اما اگر خودروسازان بخواهند این کار را انجام دهند مشکلی برای آن نداریم.

به گزارش ایسنا، مجید عشقی اظهار کرد: به روزرسانی برنامه راهبردی سازمان سه هدف اصلی از جمله حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، ارتقای اثربخشی و کارایی نظام نظارتی و تسهیل‌گری تامین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک دارد.

وی افزود: در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران به دنبال تنوع بخشی به روش‌های سرمایه‌گذاری است و سعی کردیم در ۲ سال گذشته بیشتر از گذشته به این موضوع بپردازیم و به راه‌اندازی ابزارهای سرمایه‌گذاری در مسکن توجه ویژه کردیم. همچنین سه صندوق اهرمی تا کنون توانسته‌اند ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه جذب کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: صندوق املاک و مستغلات راه‌اندازی شد و در سه ماه گذشته پیش فروش متری و دستورالعمل سلف مسکن آماده شد و تا یک هفته روی سایت است و تا هفته آینده پس از جمع‌بندی نهایی در اولین جلسه هیات مدیره تصویب خواهد شد. یکی از ابزارهای خوب برای بخش عرضه مسکن است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به برداشته شدن صف‌های طولانی پیش روی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای دریافت مجوز، اضافه کرد: سازمان بورس همواره جزو دستگاه‌های پیش‌رو در زمینه اتصال به درگاه صدور مجوزهای دولت بود. همچنین در زمینه حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران از سال ۱۴۰۱ همه سودها از طریق سجام انجام می‌شود و نیازی به انجام این کار از طریق بانک‌ها نیست.

واریز سودهای رسوبی برای بیش از ۴۸ میلیون نفر

عشقی اظهار کرد: بیش از ۳۶ میلیون نفر سودهای رسوبی در سال گذشته و در شش ماهه نخست امسال بیش از ۱۲ میلیون نفر سود رسوبی‌‌شان را دریافت کرده‌اند. از سوی دیگر شاهد کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از هشت ماه به چهار ماه هستیم.

وی به ارتقای اثربخشی و کارایی نظام نظارتی به عنوان دومین هدف به روز رسانی برنامه راهبردی اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای بند ج ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور پس از ۱۳ سال به زودی تخلفات مدیران بازار سرمایه با شفافیت افشا خواهد شد. همچنین در این زمینه و در جهت سوت‌زنی رسانه‌ها و برای افزایش نظارت بر بازار سرمایه پاداش نقدی در نظر گرفته و به دنبال افزایش آن هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تسهیل‌گری تامین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک را یکی دیگر از اهداف به روز رسانی برنامه راهبردی سازمان دانست و افزود: در این راستا به دنبال افزایش روند انتشار اوراق تامین مالی بخش غیردولتی هستیم و همچنین تا الان ۱۷۰ هزار میلیارد تومان مجوز افزایش سرمایه صادر شده و امیدواریم مجموع افزایش سرمایه و اوراق تا پایان امسال ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

وی افزود: صندوق توسعه بازار بر اساس رویه‌ای که دارد منابع را مانند منابع خودش سرمایه‌گذاری می‌کند و در این مدت هم تغییری در استراتژی این صندوق ایجاد نشده و اگر نیاز باشد مجدد تامین مالی را از بازار انجام خواهد داد.

رئیس سازمان بورس اعلام کرد: درباره انتشار اوراق به میزانی که در قانون بودجه آمده اتفاق خواهد افتاد، بنابراین پیش بینی خاصی در این زمینه انجام نمی‌دهد و خریدار این اوراق هم عمدتا بخش بانکی، بیمه و غیره است.

عشقی ادامه داد: درباره طرح سازمان ناظر حسابرسان نیز باید گفت که نحوه تهیه این گزارش‌ها برای سازمان بورس اهمیت ویژه‌ای دارد و نظرات خودمان را درباره این قانون به مجلس داده‌ایم تا ارتقای جایگاه حرفه‌ای حسابرسی را شاهد باشیم و گزارش‌های متقن و معتبر از حسابرسان و مجموعه‌های حسابرسی منتشر شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در راستای اتفاقات رخ داده روز گذشته و جنگ حماس و رژیم صهیونسیتی، بیشتر از ۹۰ درصد بازار منفی شده است آیا در صورت ادامه این وضعیت شاهد تعطیلی موقت بازار خواهیم بود؟ گفت: در سه ماه گذشته پنیک در بازار نداشتیم و پنیک جدی در بازار نداشتیم و البته مسائل سیاسی که به وجود می‌آید مسلما در بازار سرمایه اثرگذار است. گرچه صف‌های فروش طولانی در بازار نداریم و قطعا سهم‌ها شرایط خوبی دارند و توصیه می‌کنم سهامداران عجله نکنند و سهامداران بزرگ و حقوقی‌ها هم کار خودشان انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: ما به عنوان بازار سرمایه این آمادگی را داریم در راستای قانون جهش تولید مسکن به تامین مصالح ساختمانی کمک کنیم تا با قیمت‌های پایه یا قیمت‌هایی که منطقی باشد این کار را انجام دهیم. چرا که مسئله مسکن حمایتی ادامه دار خواهد بود و به محض اینکه میزان تقاضا اعلام شود آمادگی آن را داریم. قانون در حال حاضر مجلس در شش ماه پایانی خودش است و با توجه به تعدد طرح‌ها و لوایحی که در دست بررسی بوده، سخت است که امسال اصلاح قانون بازار سرمایه به تصویب برسد و امیدواریم که این اتفاق هر چه سریع تر رخ دهد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین درباره سهم ۱۵ درصدی بازار سرمایه در حوزه تامین مالی گفت: برآورد ما حدود ۳۰ درصد است و سهم ۱۵ درصدی درست نیست اما برنامه‌هایی برای افزایش این سهم داریم و امیدواریم بتوانیم با ادامه روند انتشار اوراق و غیره این عدد را افزایش دهیم.منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید