مطالب

کف قیمتی سکه و طلا


در معاملات دیروز چهارشنبه قیمت دلار هرات در ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان شروع به کار کرد و دوباره نتوانست از سد مقاومت رد شود. دلار سلیمانیه …
کف قیمتی سکه و طلا

در معاملات دیروز چهارشنبه قیمت دلار هرات در ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان شروع به کار کرد و دوباره نتوانست از سد مقاومت رد شود. دلار سلیمانیه در روز چهارشنبه با گپ منفی ۲۵۰ تومانی شروع کرد و با افزایش به ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. قیمت سکه در کانال ۲۷ میلیون بازگشایی شد در میانه‌های روز این کانال را از دست داد. در ادامه سکه افزایشی شد و در ۲۷ میلیون و ۵۰ هزار تومان بسته شد که بالاتر از قیمت بازگشایی بود. طلای آبشده هم با کاهش حمایت از دست داد و وارد ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شد.

معامله‌گران در روز چهارشنبه یک تحلیل جدید در مورد عدم حرکت دلار داشتند. آن‌ها می‌گفتند با اینکه که هروقت قیمت دلار به مقاومت می‌رسد تزریق داریم اما دلیل اصلی مکث دلار در این محدوده، دلار سلیمانیه است. آن‌ها معتقدند دلار سلیمانیه همچنان زیر هرات معامله می‌شود و خود این نشان می‌دهد که آن‌جا خبری وجود دارد. معامله‌گران از جمله دلیل‌های این اتفاق را احتمال بسته شدن مرز تا تزریق در سلیمانیه برای کنترل بازار مرزی عنوان می‌کردند.

معامله‌گران تکنیکال معتقدند اگر قیمت انس طلای جهانی سقف را نشکند همچنان می‌تواند بر مدار کاهش باشد و کانال ۱۸۰۰ دلار را از دست بدهد. درصورت چنین اتفاقی آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند قیمت سکه و طلای آبشده که الان نزدیک کف سال هستند این سطح را از دست بدهند. آن‌ها با توجه به حباب ۲۵۰ هزار تومانی طلای آبشده معتقدند اگر انس ۱۸۰۰ دلار را از دست بدهد ریزش طلا شدیدتر می‌شود چون آنطوری که باید طلای آبشده ریزش انس را در فرمولش لحاظ نکرده است.

در روز چهارشنبه فاز منفی زیاد به بازار داده شد. جناح منفی‌بین می‌گفتند‌ تنش‌ها بین ایران و عربستان و ایران و آمریکا در رسانه‌ها دیده می‌شود و اگر تا چند روز آینده خبر رسمی از مذاکرات به بازار نرسد، مذاکرات به فرجامی نرسیده و احتمالا خریدار جدید وارد ‌شود. این دسته معتقدند در صورت نیامدن خبر، حتی بازیگران اصلی دلار، یعنی نقدی‌‌کاران هم کم کم از هفته آینده ورود می‌کنند.

دلیل چنین نگاهی خبری بود  که در روز سه‌شنبه به بازار آمد. وزارت خارجه آمریکا با این ادعا که ایران مانع بازدید بازرسان بین‌المللی شده، اعلام کرده که ایالات متحده به بازگشت به توافق هسته‌ای فکر نمی‌کند. در کنار این خبر در روز چهارشنبه اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفته هر زمانی که تحریم‌ها را لغو کنند ما هم مفاد برجام را اجرا می‌کنیم. همین دو خبر کافی بود تا استدلال معامله‌گران این باشد که تنش بین ایران و آمریکا در حال زیاد شدن است. این خبر باعث شد تا دلار سلیمانیه که شکاف منفی بیش از ۱۰۰ تومانی نسبت به دلار هرات داشت به ۵۰ تومان برسد.

اما در مقابل گروهی از معامله‌گران معتقدند که با آزادسازی منابع و فروش نفت، دست بازارساز پر است و اجازه نوسان زیاد به بازار نمی‌دهد. از دید معامله‌گران برای مشخص شدن عیار این دو نظر باید تا هفته بعد صبر کرد.

نکته اول بازار این بود که با نزدیک شدن قیمت سکه و طلای آبشده به کف سال ۱۴۰۲، گروهی از معامله‌گران از دلار خارج شده و در این بازارها خریدار شدند. (اکوایران)منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید