مطالب

گرانی لحظه ای قیمت قطعات خودرو


قطعات مصرفی خودرو تا ۴۰۰ درصد گرانتر شده؛ دستمزد ها ثابت مانده است افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو برای تولیدکنندگان …
گرانی لحظه ای قیمت قطعات خودرو

قطعات مصرفی خودرو تا ۴۰۰ درصد گرانتر شده؛ دستمزد ها ثابت مانده است افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو برای تولیدکنندگان و سازندگان قطعات داخلی و واردکنندگان منجر شده تا در بازار نیز فروشندگان افزایش قیمت داشته باشند و هزینه تعمیرات خودرو به مراتب بالاتر رود. در هفته‌های گذشته قیمت خودرو روند صعودی خود در چند سال گذشته را حفظ کرده و قیمت قطعات خودرو نیز به مراتب افزایش داشته است؛ در این شرایط بسیاری از صاحبان خودرو برای تعمیرات کمتر به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند. این اتفاق باعث شده تا درآمد اکثر تعمیرگاه‌ها نیز افت شدید داشته باشد و از طرفی خسارت‌های بیشتری به دلیل عدم تعمیر و تعویض به موقع قطعات به خودرو وارد شود.

به گفته کارشناسان و تعمیرکاران خودرو امروز برای خرید قطعه از بازار مشکل خاصی وجود ندارد و اکثر قطعات نیز یافت می‌شود اما بالاتکلیفی واردکنندگان قطعه و از طرفی نوسان بازار ارز باعث شده تا آن‌ها قطعات را با قیمت‌های بالا به فروش برسانند و این در حالی است که مواد اولیه قطعه سازان داخلی نیز وارداتی است و همین مشکل برای آنها وجود دارد. این شرایط در کنار قطعات تقلبی و بی کیفیت مزید برعلت است و در حالی بخشی از بازار را این نوع قطعات در برگرفته است که تعداد دفعات مراجعه به تعمیرگاه و تعویض قطعات را افزایش داده است. آنطور که کاظم توانا، رئیس اتحادیه جلوبند هیدرولیک کاران و آهنگران اتومبیل سبک و سنگین شیراز به ایلنا می‌گوید: برای تعمیرات قطعات خودرو مردم تحت فشار هستند و کاهش مراجعات داشته‌ایم؛ چنانچه برای تعمیر اگر خودرو مشکل کوچک داشته باشد سعی می‌کنند به تعمیرگاه مراجعه نکنند.افزایش قیمت قطعات خودرو مراجعات به تعمیرگاه را کاهش داده است. به گفته توانا به نسبتی که قطعات یدکی خودرو گران شده است اجرت تعمیرکار افزوده نشده و نسبت آن یک به ۲۰ است؛ به عنوان مثال قطعه کمک فنر پراید که قیمت آن ۱۰۰ هزار تومان بود درحال حاضر به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است اما اجرت  تغییری نکرده است. وی درباره کاهش مراجعه به تعمیرگاه به دلیل گران بودن قطعات عنوان می‌کند: متاسفانه به دلیل هزینه‌ها مردم برای رفع نواقص کوچک خودرو سعی می‌کنند به تعمیرگاه مراجعه نکنند.

توانا ادامه می‌دهد: در این حالت اگر عیب کوچکی خودرو داشته باشد و با هزینه کمتری تعمیر شود زمانی که مراجعه نمی‌شود این مشکل بیشتر می‌شود و به قسمت‌های دیگر خودرو آسیب می‌زند و خسارت و هزینه بیشتری به همراه دارد.

گرانی قطعات با کیفیت ایرانی

رئیس اتحادیه جلوبند هیدرولیک کاران و آهنگران اتومبیل سبک و سنگین شیراز درخصوص قیمت قطعات خودروهای خارجی نیز می گوید: اگرچه قیمت قطعات خودروهای خارجی نیز افزایش داشته است اما برخی از مشتری‌های خاص که ماشین‌های با کیفیت خارجی استفاده می‌کنند  اصولاً قیمت قطعات برای آنها اهمیتی ندارد و بیشتر قطعات اورجینال می‌خواهند.

توانا می‌گوید: قطعات خارجی عمدتا برای ماشین‌های خارجی استفاده می‌شود و برای ماشین‌های ایرانی بیشتر سعی می‌شود که قطعات ایرانی استفاده کنیم.

توانا خاطرنشان می‌کند: قطعات ایرانی اگرچه قطعات با کیفیت و خوب است اما مشکلی که وجود دارد آنها هم گران هستند‌ اما کیفیت قطعات ایرانی بهتر از قطعات چینی است و این درحالی است که  از لحاظ قیمتی در یک رنج هستند. منبع

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید